Zima to czas wyjazdów w góry i okazja do zetknięcia się z tamtejszą kuchnią. To taki góralski kapuśniak, bez warzyw (za wyjątkiem ziemniaków), za to z dodatkiem wędzonych żeberek. To charakterna, kwaśna zupa przygotowywana na bazie kiszonej kapusty, mięsa (najlepiej, aby była to baranina lub żebro wieprzowe) z dodatkiem słoniny, kawałków kiełbasy i grzybów, podawana z ziemniakami albo świeżym chlebem. Przepis na kwaśnicę góralską na wędzonych żeberkach. W oryginale kwaśnica nie zawiera warzyw, poza ziemniakami.
Ja swoją wzbogaciłam o włoszczyznę, bowiem taka wersja. Wszystko to gotuj na małym ogniu przez co najmniej godzinę do półtorej. Podsmaż cebulę tak, aby się lekko zarumieniła.
Dodaj do niej niewielką ilość mąki (około 1g). Podaj w zestawie proporcjonalnie: ziemniak, boczek, mięso z żeberek, zupa. Nie warto iść na skróty, ale postępować krok po kroku. Kliknij, aby zobaczyć przepis.
Doskonale rozgrzewa i syci, a na dodatek jest przyjemnie kwaśna, po prostu pyszna. W tej potrawie obowiązkowo musi znaleźć się wędzonka - może to być boczek i żeberka. Przygotowanie dania kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis tradycyjny.
Surowe żeberka umyj i osusz. Włóż do dużego garnka i zalej wodą. Korhelyleves (zupa na kaca) Ugotować wędzonkę w wodzie do miękkości, następnie wyjąć i pokroić w kawałki, wywar zachować. Odcisnąć kiszoną kapustę, sok odstawić, a kapustę przesiekać.
Tym razem zrobiłam naprawdę dużą porcję, a żeberka na których ugotowana została kwaśnica wykorzystałam do kolejnego przepisu na żeberka barbecue. GÓRALSKA KWAŚNICA – mój mąż pochodzi z gór i jak prawdziwy góral uwielbia kwaśnicę. Polecam, bo to naprawdę wyśmienita zupa.
Nasz przepis na kwaśnicę góralską, tradycyjne danie polskiej kuchni góralskiej, zakłada wykorzystanie nie tylko kapusty kiszonej, wędzonych żeberek i Bulionu na żeberkach WINIARY, ale również dodatek boczku, rozmaitych warzyw i przypraw (majeranku, kminku), aby kwaśnica po góralsku była nie tylko bardziej sycąca, ale również. MOJA CÓRKA ZAŻYCZYŁA SOBIE KWASNICY, PO ZJEDZENIU POWIEDZIALA, BOŻE MAMUŚ TO JEST ISCIE KROLEWSKA ZUPA. Wrzuciłem dwie miski i teraz zabieram sie za piwko.
Aromatyczne mięso wieprzowe oraz kiszona kapusta są podstawą do klarownego wywaru z dodatkiem marchewki i ziemniaków. Podawana jest jako gęsta zawiesiny z dodatkami. Sprawdź, jak ją przygotować według tradycyjnego przepisu! Jedna z najlepszych zup polskich. Na pewno nie powstydzili by się jej na Podhalu :) - do kg kiszonej kapusty - kg żeberek wieprzowych - kg wędzonych żeberek wieprzowych - 1g.
Gdy widze kwaśnice to kwice” śpiewali w piosence “Słodycze” bracia Golcowie. Założę się, że wiele osób zastanawiało się wówczas, czym jest owa kwaśnica. Nic dziwnego, w wielu regionach Polski danie to nie jest zbyt znane.
Tę typowo góralską zupę przyrządza się z kiszonej kapusty, soku z kwaszonej kapusty oraz mięsa. To idealne zupa na mrozy i chłody. Rozgrzeje i doda energii! Jeśli w długie zimowe wieczory zastanawiasz się. Grzyby zalewamy zimną wodą i pozostawiamy do namoczenia.
Po namoczeniu kroimy w plastry i dodajemy do zupy. Do garnka z woda dodaj żeberka, liść laurowy, ziele angielskie oraz sól. Następnie kapustę posiekaj na drobniejsze kawałki i dodaj do zupy. Goralska kwaśnica na wedzonym żeberku. Dodać liście i ziele, gotować około minut Wędzony boczek pokroić w kostkę, cebule obrać i również pokroić w kostkę.
A jeśli podamy taką kwaśnicę z prażokami, nie będzie miała sobie równych. Góralska zupa z kiszonej kapusty jest chyba najlepszym polskim kapuśniakiem. Newsletter smaków życia. Bądź z nami wszędzie tam gdzie jesteś i zapisz się do naszego newslettera.
Nie można jej porównać do kapuśniaku - to. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Szaleństwo w kuchni. Zupa kwaśnica - prosty przepis na góralską odmianę kapuśniaku!
Zupa zaliczana do tradycyjnej kuchni góralskiej, ale znana w całej Polsce. W niektórych regionach modyfikowana, doprawiana zgodnie z gustem mieszkańców, zawsze jednak bazująca na kiszonej kapuście. Polska zupa wiejska w trzech smakach. Kwaśna, ostra i nieco słodkawa. Góralska kwaśnica jest inspirowana przez Pana, którego komentarz o tym, jak powinna wyglądać i smakować prawdziwa góralska kwaśnica możecie znaleźć pod moim wpisem o (jak się okazało) nazwijmy ją zwykłej kwaśnicy.
Składniki i proporcje od Pana, ale wykonanie moje (oczywiście z małymi zmianami). Dobra kwaśnica powinna być bardzo kwaśna, zaś tłuszcz z mięsa „przegryziony” przez kwas kapusty. Może być na rybich łbach, wieprzowinie lub baraninie.
Dobrze przyrządzona jest bardzo kwaśna, dzięki czemu nie wyczuwa się w niej tłuszczu. Można ją podawać z ziemniakami lub chlebem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.