W całej Polsce, niezależnie od regionu, na Wielkanoc przygotowuje się tradycyjny barszcz. To dlatego, że może to być choćby zalewajka, a więc ziemniaki zalane czystym żurem, z kiełbasą. Co ciekawe na wschodzie przygotowuje się również wielkanocny barszcz czerwony. Na południu, zachodzie i północnym wschodzie kraju zupę tę określa się mianem żurku (żuru), zaś w centralnej i wschodniej Polsce znana jest jako barszcz biały.
Niby wyraźne różnice między tymi zupami się zatarły, ale nawet w torebkach mamy barszcz biały i żur, a poważne źródła kulinarne dowodzą, że to jednak nie to samo.
Gotowców na święta nie polecamy, więc co wybrać? Ze względu na zbliżający się czas „nieumiarkowania w jedzeniu i picu” warto wspomnieć o konflikcie starym jak dowcipy Karola Strasburgera, a mianowicie czy podać żurek czy barszcz biały na wielkanoc ny stół? Spójrzmy na początek na historię tego sporu.
Smakosze twierdzą, że zakwas żytni. Zazwyczaj żurek, a nie biały barszcz. Barszcz - nazwa marketingowa?
Teorie rozróżniające zupę w zależności od rodzaju mąki z jakiej powstał zakwas - są nieprawdziwe. Przeglądając książki kucharskie, dużo książek kucharskich, nie znalazłam ani jednej receptury na barszcz biały. W niektórych zagości zupa chrzanowa (głównie na Podlasiu), większość waz będzie jednak zawierać żurek lub biały barszcz. Czy jednak rzeczywiście będą to różne zupy?
Czy to jest żurek, czy to jest barszcz biały? Bo jak internet długi i szeroki trwają dyskusje na temat różnicy pomiędzy żurkiem a barszczem białym. Wariacji na temat żurku i barszczu białego jest bardzo wiele.
Równie wiele jak informacji mówiących o tym czym różnią się między sobą te zupy. Niektóre źródła podają, iż żurek to zupa przygotowywana na zakwasie z mąki żytniej. I tak np mamy barszcz czerwony.
Barszcz biały, robiony jest na wywarze często tylko z włoszczyzny, a na koniec zakwaszamy go właśnie kwasem z ogórków lub kapusty, podczas gdy żur gotujemy na wywarze z wędzonki. Nie mam 1 pewności, ale wydaje mi się, że żurek różni się od białego barszczu zawartością mąki żytniej. My robimy na Wielkanoc zawsze żurek, koniecznie na wędzonce, z chrzanem, czosnkiem i majernakiem. Polecamy tradycyjne przepisy na: Żurek na boczku oraz Śląski żurek żeniaty - z kiełbasą, na zakwasie Ale czy to żurek, barszcz biały, czy czerwony, ważne żeby był smaczny i żebyśmy mogli cieszyć się nim w gronie rodziny i przyjaciół.
Biały barszcz powstaje na zakwasie z mąki pszennej.
Jest jeszcze jedna teoria, że barszcz biały robi się na zakwasie z mąki pszennej, przez co jego smak jest delikatniejszy. Bez barszczu białego czy żurku nie ma świąt Wielkanocy. Wybierz ulubione przepisy na te esencjonalne zupy.
Klasyczny barszcz w wyjątkowej odsłonie. Koniecznie wypróbuj nasz przepis. Polsce na Wielkanoc przygotowuje się tradycyjny barszcz. Na Wielkanoc planujemy wydać zł więcej niż przed rokiem Na organizację świąt wielkanocnych średnio planujemy przeznaczyć 5złote. Różnica polegać może na tym, że jest to żurek lub barszcz biały.
W centralnej i wschodniej Polsce jada się barszcz biały, natomiast żurek popularny jest raczej na południu i na zachodzie kraju. To duży błą ponieważ obie zupy znacząco się różnią i inaczej się je przygotowuje. Wiele osób nie rozróżnia żurku i białego barszczu, a ich nazwy stosuje zamiennie. Nie zmienia to faktu, że są bardzo zdrowe – dostarczają do organizmu wielu witamin i minerałów, poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego i wzmacniają odporność. To zasadnicza różnica, pozostałe składniki mogą różnić się drobiazgami, które zależą od przepisu, jaki posiada pani domu.
Wielkanoc więc i tematycznie polecę uderzyło mnie, że nawet w reklamie zupy w proszku jest rozróżnienie między żurkiem, a barszczem białym. A może raczej o barszcz biały mi chodzi? Zdania są podzielone na temat tego, czy są to różne zupy, czy też nie. Dla mnie obie nazwy tożsame są z przyrządzaną na zakwasie kwaśną zupą na białej kiełbasie. Tradycyjne na wielkanocnym stole pojawia się zupa - albo biały barszcz, albo żurek.
Wszystko zależy od regionu Polski i jego tradycji. Mamy fajne przepisy na zakwasy do obu tych zup i na same zupy też. Na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnego żurku, smakowitych sałatek czy faszerowanych jaj. Przepisy na Wielkanoc: żurek, barszcz, jajka faszerowane, mazurek, babka i sernik. Domowy najlepszy na Święta!
Na wielkanocnym stole pojawiają się tradycyjne potrawy, a wśród nich barszcz biały lub żurek, koniecznie podawany z jajkiem i białą kiełbasą. Czym różnią się znane zupy? Zupy Barszcz biały na zakwasie. Niby zupa, a jednak nie to samo.
Na pytanie: barszcz biały czy żurek, odpowiadamy: żurek wielkanocny! Zanim jednak zabierzemy się za tę zupę, najlepiej przygotować zakwas na żurek, który sprawi, że zupa będzie miała głęboki smak i aromat. Przygotowanie zakwasu nie zajmuje wiele czasu, ważne, by zrobić go z wyprzedzeniem, by prawidłowo się ukisił i nabrał mocy. Jak je przygotować, by uzyskać najlepszy smak świąt? Jest on inny niż na żurek.
Zakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.