Zamrozić możemy również torty, serniki czy makowiec. Ciasta tego typu kroimy na mniejsze porcje i każdą owijamy folią aluminiową lub układamy w plastikowych pojemnikach z odstępami. Czy można zamrozić makowca? Makowiec to jedno z najczęściej pieczonych ciast w okresie świątecznym. Makowca jak najbardziej można mrozić.
Podpowiedzcie proszę jak sparzyć 2gram maku mlekiem, żeby nie trzeba było go odcedzać. No właśnie – jak i co zamrażać i jak potem rozmrażać? Do zamrażania nadaje się większość ciast. W szczególności serniki, babki, torty, czy inne ciasta z kremami.
Mrozić możemy także ciasto drożdżowe. Uważać jednak należy na ciasta z galaretką, bo może się po rozmrożeniu zmienić jej konsystencja, a także na bezy. W zależności do czego użyjemy mrożonego banana, możemy zamrozić go pokrojonego, w całości, bez skórki lub ze skórką lub też puree. Osobiście polecam zamrozić banana obranego ze skórki i pokrojonego na kawałki.
Przepis na makowiec zawijany. Mięciutki i bardzo wilgotny, tradycyjny makowiec zawijany. Popularny wypiek na Boże Narodzenie i Wigilię. Z przepisu wychodzą aż makowce. Jeśli to zbyt duża ilość, to można nadmiar zamrozić.
Pani Doroto makowce przepyszne! Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego Wigilii i Bożego Narodzenia. Sekret pysznego makowca to dobrze wyrobione ciasto drożdżowe, a także aromatyczna masa, która powinna rozpływać się w ustach i delikatnie oblepiać ciasto. Jakie ciasta możemy mrozić?
Do mrożenia idealnie nadają się wypieki z ciasta drożdżowego, biszkoptowego, kruchego, francuskiego czy piaskowego. Lista przepisów na jak zamrozić ciasto z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Witajcie, wczoraj miałam leciec do Anglii Moja ciocia kocha makowiec, wiec u znajomej pani zamówiłam całą blachę najlepszego ciasta.
I teraz mam mały problem ponieważ wylatuję dopiero za dni! Czy powinnam go zjeść, rozdzielić komu się da i zamówić nowy? Od razu po zrobieniu, bez gotowania ich.
Jak mrozić pierogi surowe? Układamy je na tacce, chowamy do zamrażarki na kilka godzin, a kiedy się zamrożą i będą twarde, porcjujemy i przekładamy do woreczków na mrożonki. Kiedy chcemy je zjeść, po prostu wrzucamy zamrożone do wrzątku, gotując trochę dłużej niż takie świeżo zrobione. Dlatego poniżej zamieszczamy przepis, dzięki któremu dowiesz się jak samodzielnie zrobić ten placek. Na pewno będzie tańszy i lepszy niż kupny!
Podany przepis da nam aż cztery placki, ale po ich upieczeniu te, które nam zostaną możemy zamrozić i skorzystać z nich nawet pół roku później. Propozycja na pyszne ciasto makowiec na biszkopcie w polewie czekoladowej, idealnie nadaje się na okres Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko. Nie jest bardzo trudne w przygotowaniu i każdy.
Zanim jednak zdecydujesz się na kupno i zamrożenie dania mrożonego sprawdź datę ważności. Z kolei dania schłodzone należy zamrozić w dniu zakupu. Jeżeli zamrażasz własnoręcznie robione dania, jak potrawka czy gulasz absolutnie nie dodawaj do potrawy ryżu, makaronu ani ziemniaków. Następnie twardą margarynę (najlepiej wcześniej zamrozić ją w zamrażarce) zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do mąki. Dzięki temu margaryna łatwo rozprowadzi się w cieście.
Po rozmrożeniu ciasto trzeba wyrobić, a następnie odstawić do wyrośnięcia. Dodaj cukier oraz jajka. Dalej postępujemy tak, jak w przepisie.
Jeżeli masz mało czasu, albo przygotowujesz bułki na śniadanie, opcję mrożenia możesz nieco zmienić. Uformować bułki, odstawić do wyrośnięcia (ale na krótko) i zamrozić w woreczkach foliowych. Zdarza się, że piszący o swoich przygodach z pieczeniem wspominają np. Klasyczny makowiec na biszkoptowym spodzie. Ciasto pieczone jest w ten sposób, że ciężka masa makowa znajduje się na spodzie formy, a delikatny biszkopt na górze.
Po upieczeniu i ostudzeniu ciasta należy je odwrócić, aby biszkopt znajdował się na dole.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.