Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek.
Zrobiłam z tego przepisu swoje pierwsze w życiu faworki i jestem wprost zachwycona. Proporcje na ciasto są dobrze dobrane. Jestem zwolennikiem maszynowych rozwiązań, więc ciasto zagniótł robot hakiem do ciasta drożdżowego (super sprawa - pierwszy raz zagniatałam hakiem coś innego niż drożdżowe ;)), potem w ruch poszła maszynka do mielenia mięsa (zgodnie z licznymi komentarzami). Przygotowanie faworków jest nieco łatwiejsze niż smażenie pączków.
Jest kruche i lekkie dzięki wtłoczonemu w nie powietrzu podczas wałkowania. Są łatwiejsze w przygotowaniu niż pączki i dlatego. Dodane przez bogumila0w: Tylko o kuchni. Witam serdecznie Zrobiłam faworki (chrust) z ciasta zbijanego jeżeli ktoś jeszcze nie robił faworków to jest to najlepszy moment aby.
PRZEPIS NA FAWORKI: SPRAWDZONY, PROSTY I SZYBKI. W Tłusty Czwartek na polskich stołach oprócz pączków królują oczywiście faworki - najlepiej te domowej roboty. Każdego dnia podsuniemy Ci sposób na smaczny i oryginalny posiłek. Oto najlepsze przepisy na.
Sprawdź nasze najlepsze przepisy! Wyglądające jak kokardki, przypudrowane małe wypieki kojarzą się z karnawałem i tłustym czwartkiem. Szef kuchni – Jakub Kasprzak – zdradza przepis na faworki, które są karnawałowym przysmakiem.
Mój przepis na chrupiące faworki. SKŁADNIKI: -mąka pszenna 2g (typ 405) - zółtka - płaskie łyżki gęstej śmietany () - łyżki spirytusu - szczypta soli - cukier puder do. Do mąki dodać sól , żółtka , ocet , śmietanę i zagnieść ciasto.
Powycinać ciasto i zrobić faworki następnie zozgrzać olej w garnku , smażyć na głębokim tłuszczu z obu stron. Oczywiśćie posypać cukrem pudrem , tylko jak troszke ostygna. Nie ma potrzeby by podsypywać ciasto mąką. Zobacz prosty przepis na faworki!
Jak przyrządzić faworki? Proponujemy przepis na kruche faworki, które zrobisz już w minut! Chrusty smakują wybornie z dodatkiem Cukru wanilinowego WINIARY. Ciasto rozwałkowywać na bardzo cienkie placki.
Posyp je także cukrem pudrem i ułóż w puszce. Możesz je podjadać nawet przez kilka dni, jeśli nie znikną szybciej! Uformowane faworki przykryć ściereczką. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. To chyba najlepszy przepis na faworki jaki dotąd robilam.
Rzeczywiście czasochłonny ale efekt końcowy rekompensuje wszystko. Na początku trochę ciężko zagnieść ciasto ale podczas wyrabiania składniki w końcu łączą się w całość. Wygladaja jak dmuchane materace. Ciąg dalszy karnawałowych specjałów , czyli faworki , czy też jak ktoś woli - chrust. Choć czas karnawału już za nami, postanowiłam upiec tradycyjne faworki.
Przepis zaczerpnęłam ze starej sprawdzonej książki kucharskiej. Chruściki wyszły mi super, bardzo chrupiące, takie jak robi moja mama. Do kawy w sam raz, pycha! Dziś prezentuję przepis na tradycyjne, polskie faworki (zwane też chruścikami, chrustem lub kreplami).
Przepis nie byle jaki, bo od mojej najlepszej teściowej :). Mają to, co najlepsze faworki mieć powinny – są wyjątkowo kruche, delikatne i chrupiące. Pozycja obowiązkowa na karnawał i tłusty czwartek.
Przykryć i odstawić na godz. Nacinać pośrodku raz lub dwa razy, tak jak faworki, ale nie przewijać ciasta ( ja jednak przewijałam, bo wszyscy stwierdzili, że takie są lepsze). Przepisy na cienkie chruściki w wyszukiwarce kulinarnej - przynajmniej idealnych przepisów na cienkie chruściki. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym!
Najlepszy, bo sprawdzony, jest ten od mamy czy babci. Jeśli jednak takiego nie masz, a chcesz zaserwować swoim bliskim chrusty, sprawdź, jak je przygotować. Aby ułatwić sobie pracę, można rozwałkowywać mniejsze placki, ale bardzo cienkie.
Nożem wycinamy paski o długości ok. Musi być maksymalnie cienkie, wtedy chrust, jak się inaczej nazywa faworki, będzie lekki i chrupiący. Sekret drugi to siła fizyczna. Domowe faworki to obowiązkowy punkt każdego karnawału.
U mnie w domu robimy wspólnie co roku. Polskie i litewskie oraz niemieckie tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej spożywane w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Gdy rozwałkowujesz jedną część ciasta, pozostałe przykryj folią spożywczą, aby nie wyschły.
Z rozwałkowanego ciasta wycinaj faworki i smaż zgodnie z przepisem podanym na początku strony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.