piątek, 15 czerwca 2018

Faworki z ciasta francuskiego smażone

Błyskawiczne faworki z ciasta francuskiego. Ciastka karnawałowe, smażone. Są bardzo pyszne, chrupiące. Serwowane przez cały rok, bo bardzo popularny deser.


FAWORKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO (PIECZONE) to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą, albo nie chcą smażyć tradycyjnych faworków.

Ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Jeden róg kawałka ciasta przełożyć przez nacięcie i wyciągnąć z drugiej strony robiąc tak jak by pętelkę ( trudno to wyjaśnić komuś kto nie widział faworków ale jak się już raz je zobaczy to wiadomo o co chodzi ). Zrobić podobnie ze wszystkimi kawałkami. Z jednego gotowego ciasta wychodzi ok. A że teściowa nie je mięsa to z końcówki ciasta zrobiłam właśnie takie faworki :) Mnie niestety nic nie zostało do spróbowania bo teściowa się zajadała, aż uszy się trzęsły - z tego wnioskuję, że smaczne :) Ale jak patrzę na zdjęcia to aż mi ślinka cieknie więc dzisiaj zrobię! Dania główne Czebureki- pierożki smażone w głębokim oleju z mięsnym farszem.


Takie faworki zapewne nie raz uratują sytuację, gdy na szybko trzeba przygotować coś słodkiego. Pokroić radełkiem na długie poziome paski, a następnie na około pionowych pasków.

Przepis na lekkie faworki z ciasta francuskiego. Po upieczeniu posypać obficie cukrem pudrem. Następnie rozwinąć blat ciasta francuskiego, wzdłuż krótszego brzegu przeciąć go na pół, a dłuższy brzeg na ok. Gotowym ciastem francuskim zachwycam się przy każdym publikowanym przepisie, bo naprawdę uwielbiam je za to, jak przyspiesza wykonanie wielu słodkich i słonych propozycji.


Jest to taki tryb spee bo rozwijasz, robisz z nim co chcesz (smarujesz, zwijasz, kroisz, itp.) i pieczesz! A te faworki francuskie to już totalny hit, który nie przyszedł mi samej do głowy, a wypatrzyłam go u. Lista przepisów na pieczone faworki z ciasta francuskiego z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Najczęściej smażone w okresie karnaw Zobacz więcej. Plastry jabłek zanurzać pojedynczo w cieście.


Wyciągam, wkładając widelec do otworu, czekam aż nadmiar ciasta spłynie z powrotem do miski, a patyczkiem do szaszłyków wyciągam ciasto z otworu, aby po usmażeniu w środku pozostała dziurka). Smażyć na średniej mocy palnika z obu stron, po parę minut każda, na złoty kolor. Wałkowanie ciasta wygląda podobnie jak w przypadku ciasta francuskiego, ciasto rozpłaszczamy, składamy i wałkujemy, znów składamy i wałkujemy. Moja mama dodatkowo energicznie obijała wałkiem ciasto co chwilę je składając. Kolejny przysmak karnawałowy – faworki.


Kruche, delikatne, smażone ciastka posypane cukrem pudrem z wanilią. Usmażone z cieniutkiego ciasta rozpływają się w ustach, któż im się oprze?

Jeden z moich ulubionych przysmaków z dzieciństwa. Układać je na formie wyłożonej papierem do pieczenia. Formę z faworkami włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez około minut w temperaturze 1°C.


Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek. Zrobiłam z tego przepisu swoje pierwsze w życiu faworki i jestem wprost zachwycona. Proporcje na ciasto są dobrze dobrane.


Jestem zwolennikiem maszynowych rozwiązań, więc ciasto zagniótł robot hakiem do ciasta drożdżowego (super sprawa - pierwszy raz zagniatałam hakiem coś innego niż drożdżowe ;)), potem w ruch poszła maszynka do mielenia mięsa (zgodnie z licznymi komentarzami). Na środku każdego takiego paska zrób. Smażone są one na głębokim tłuszczu, a na koniec oprószane cukrem pudrem. Z takiego samego ciasta robi się również tak zwane róże karnawałowe.


Obserwuj bloga Obserwujesz bloga jodłowe zacisze. Wystarczy minut, aby przygotować talerz takich pysznych faworków, dużo mniej kalorycznych, niż tradycyjne. Zapraszam na pyszne i mięciutkie pączki, pączusie oraz słodkie i chrupiące faworki, których nie może zabraknąć w całym karnawałe, a w szczególności w Tłusty Czwartek. Podobno znane w większości domów jeszcze z babcinych czasów. Ja jednak poznałam je całkiem niedawno i pokochałam szczerą miłością ;) Delikatne, leciutkie i chrupiące przypominają smakiem faworki ;) Można je piec zarówno na słodko posypując potem cukrem pudrem, podając z dżemem lub bitą śmietaną, lub na ostro z ulubionymi przyprawami (czosnek, kminek, papryka).


Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na ewa wachowicz przepisy faworki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty