Z tego przepisu otrzymacie świetną domową, marynowaną w zalewie octowej paprykę. Sprawdzony i łatwy przepis. Paprykę umyć, oczyścić z nasion, pokroić na ćwiartki lub w ósemki i opłukać. Włożyć do czystych i suchych słoików.
Przepis na papryka konserwowa.
Taka marynowana papryka świetnie smakuje i jest super dodatkiem do różnych dań. Do przetworów na zimę używamy z reguły papryki czerwonej, ale spokojnie możecie tez zamarynować paprykę żółtą, pomarańczową. To jest zupełnie inna jakość i zupełnie inny smak.
Pamiętajcie tylko, by do marynowania wybierać papryki grube, mięsiste, mocno dojrzałe i jędrne. PAPRYKA MARYNOWANA W SŁOIKACH. Paprykę dokładnie umyłam, oczyściłam z gniazd nasiennych i pokroiłam w ósemki.
Dolałam do niej ocet, wsypałam cukier i sól.
Do każdego słoika wsypałam. Marynowana papryka jest pozycją obowiązkową na tegorocznej liście przetworów. Zimą słoiczek przygotowanej w ten sposób papryki posłuży jako dodatek do obiadu, sałatek czy kanapek. Potrzebne będą: papryka, cebula, ocet, zioła i przyprawy.
Paprykę należy umyć i pokroić, powkładać do słoików, zalać odpowiednią zalewą i. Oto nasz sprawdzony przepis na paprykę marynowaną. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. Poznaj łatwe i popularne przepisy na weki z papryki, dzięki którym w okresie zimowym będziesz cieszyć się pysznym leczo, marynatą, sałatką, a nawet dżemem z papryki. Papryka na zimę nie jest trudna do wykonania.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papryce. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Kiszona papryka – zdrowy dodatek na zimę.
Doskonałą alternatywą dla niej jest o niebo zdrowsza papryka kiszona. Zobaczcie przepisy na zupę paprykową, paprykę faszerowaną i leczo! Do Hiszpanii przywiózł ją lekarz pokładowy Krzysztofa Kolumba, jako pieprz nowego świata.
Wkładamy paprykę bez octu do słoików na zimę.
Do słoików wsyp przyprawy. Włóż po kilka piórek cebuli i ciasno układaj paprykę. Ten przepis został spisany przez moją mamę. Uwielbiasz smak marynowanej papryki?
Jest w naszej rodzinie od dawna i zawsze kilka słoików tak przygotowanej papryki ląduje w piwniczce. U nas paprykę konserwową je głównie Zielonooki, ja fanką nie jestem, choć oczywiście zdarza się, że po nią sięgam. Znacznie bardziej wolę surową, pieczoną, duszoną, gotowaną. Ogórki z papryką, w tym na przykład także z ostrzejszą papryką chili, to doskonały sposób na urozmaicenie tradycyjnych przetworów z tych zielonych warzyw.
Poznaj przepis na zalewę do papryki lub paprykę konserwową. I choć wydawać się może, że największą wartość mają świeże warzywa, papryka w occie również może nieść za sobą wiele korzyści, a kto wie, czy nie jeszcze więcej. Ja przygotowuję troszkę inaczej, tzn oczyszczoną i pokrojoną paprykę wkładam do dużego garnka, zalewam przygotowanym roztworem i gotuję ok min. Do zalewy włożyć paprykę i gotować ok. Przełożyć do słoików, dołożyć przyprawy z zalewy,zalać gotującą się zalewą,wlac po łyżeczce oliwy i zakręcić dokładnie, odwrócić dnem do góry i tak wystudzić.
Odwrócić dopiero kiedy będą zimne. Przygotowana w słoikach zasilać będzie półki domowej spiżarni, by w dowolnym momencie towarzyszyć nam jako dodatek do obiadu, sałatki czy kanapek. Zobacz sprawdzony przepis na marynowanie papryki we własnej kuchni. Nasiona wyciągnij razem z białymi błonkami, które są gorzkie zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu.
Przygotowanie – klasycznie odetnij wierzch papryki z ogonkiem i odłóż go na bok. W ten sposób uzyskasz stabilną konstrukcję. Możesz także odciąć głębsze, boczne części. W tym roku robiłam ją po raz pierwszy i jestem zadowolona z efektu.
Z kg papryki wyszło mi słoiczków. Zalewę robiłam z podwójnej porcji. Faszerowana papryka to świetny pomysł na treściwy i kuszący oko obiad dla całej rodziny. Najczęściej spotkać można paprykę faszerowaną ryżem lub kaszą (bardzo dobrze sprawdzi się tu na przykład kuskus) oraz mięsem mielonym.
Przetwory z papryki czerwonej, zielonej i żółtej konserwuje się w słoikach z różnymi dodatkami: czosnkiem, cebulą, miodem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.