Pierwotnie ruchanki sporządzano z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba. Wersję z ciasta chlebowego spożywano także m. Zarówno ruchanki , jak i fjut zostały wpisane na listę produktów regionalnych. Z tym, że pierwsze w województwie pomorskim, a drugie w kujawsko-pomorskim. Technicznie rzecz biorąc, są to racuchy drożdżowe polane melasą. Co do genezy samej nazwy, jest kilka teorii.
Jedna z nich mówi, że ciasto musi być dobrze wyruchane czyli wyrobione. Fjut zastępował niegdyś drogi mió ale podobnie jak on miał wiele wartości odżywczych. I tak samo jak ruchanki , jest produktem regionalnym. Z tym, że ruchanki w województwie pomorskim, a fjut w kujawsko-pomorskim. Mleko podgrzać do temperatury około stopni C (ma być ciepłe,ale nie może być zbyt gorące).
Do mleka dodać cukier i drożdże, wsypać mąkę,wbić jajka, dokładnie wszystko wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 1minut. Im dłużej pozwolimy ciastu rosnąć, tym bardziej wyrosną nam ruchanki na patelni. Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej, wtedy jest gwarancja, że racuchy będą udane i doskonałe. Ruchanki - kociewskie racuchy :) 1. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Pyszne jedzonko.
Pierwotnie przyrządzane były z ciasta chlebowego, na mące żytniej i zakwasie. Gospodyni odejmowała nieco ciasta na chleb i na piecu smażyła placki na szybkie śniadanie, które potem spożywano z cukrem. Doskonale sprawdzi się nie tylko na talerzach dzieci. Dorośli będą równie mocno zachwyceni tym tradycyjnym, kaszubskim przysmakiem. Koniecznie sprawdź nasz przepis!
Kiedyś robiło się je z tego, co zostało w dzieży po zrobieniu ciasta chlebowego. Wtedy trzeba czekać na wyrośnięcie ciasta pół godziny, zamiast ośmiu. Od zawsze kaszubska gospodyni odejmowała z dzieży porcję ciasta chlebowego na żytniej mące i smażyła w tłuszczu na patelni niewielkie placki, które spożywano z cukrem i popijano kawą zbożową.
Wlej do mąki, wymieszaj, przykryj wilgotną ściereczką i zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na - godzin. Drożdże rozetrzyj z cukrem i rozpuść w ciepłym mleku. Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu gospodarstwach wiejskich robiło się ten produkt. Wyrabia się go dosyć długo, a smak ma ciekawy.
Trzeba ugotować cukrowe buraki pokrojone w kostkę, następnie włożyć je do szmacianego worka i dobrze odcisnąć w prasie. Także ruchanki wzbudzają emocje. Jednak to nic innego, jak smażone na gorącym tłuszczu racuchy. Pod tą nazwą potrawa ta jest znana przede wszystkim na Kaszubach i Kociewiu, a pochodzi od ruszenia drożdży, na których jest robiona. W okresie sezonu turystycznego Panie z KGW Jeżewo można spotkać podczas Zielonego Targu w Tleniu czy Festiwalu Smaku w Grucznie.
Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na ruchanki z jabłkami. Nazwa ruchanki pochodzi od słowa wyruchane :), czyli wyrośnięte i wyrobione. Pamiętam swoje pierwsze ruchanki , te sprzed kilku lat. Wyszły tłuste i nawet od razu po usmażeniu nie zachwycały swoim smakiem.
Dzisiaj powtórka, aczkolwiek przepis już nieco inny. Zdecydowanie godny polecenia. Nie zwyczajne, tylko robione z żytniego ciasta chlebowego.
Nazwa pochodzi od kaszubskiego słowa wyruchan , czyli wyrośnięte i wyrobione. Tradycja smażenia ruchanek sięga osiemnastego wieku. Formerly, ruchanki were produced from left over bread dough. The bread dough version was popularly eaten instead of bread for inter alia breakfast. Racuchy z konfiturą truskawkową ( ruchanki ) 4. Poziom trudności średni.
Większość naszych przepisów jest łatwa do wykonania. Czas przygotowania 25min. Te wymagające więcej czasu i zdolności oznaczone są jako średnie lub.
Placki drożdżowe smażone na oleju. Stąd pochodzi nazwa racuchów. Danie charakterystyczne także dla Wielkopolski. Plińce są to placki ziemniaczane podawane przeważnie z cukrem.
Zobacz poradnik jak zrobić ruchanki w serwisie Spryciarze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.