Faworki są chrupiące i rozpływające się w ustach. Rodzinny przepis na faworki - mam go od mamy i tylko według niego robię faworki. Są bardzo cieniutkie i chrupiące. Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu.
Temperatury tłuszczu pilnowałem z termometrem.
Druga próba od razu z większymi jajkami, bez żadnych kombinacji żeby było dokładnie jak w przepisie. Są to polskie, litewskie oraz niemieckie tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, przypominające kształtem nieco kokardkę. Ponoć właśnie dzięki temu faworki podczas smażenia uzyskują idealną strukturę.
Mamy dla was tradycyjny przepis. Róbcie, póki karnawał trwa! Jeśli szukasz przepisu na lekkie chruściki koniecznie wypróbuj mój sposób: 7ml mąki tortowej, żółtek , 2ml śmietany , ml spirytusu lub octu, szczyptę soli, aromat. Mam na imię Mikołaj, mam lat i pochodzę z województwa pomorskiego, a dokładniej z Tczewa. Moja pasja do cukiernictwa narodziła się w tak naprawdę dzieciństwie, lecz dopiero od paru lat traktuję to bardziej na.
Mój przepis na chrupiące faworki.
SKŁADNIKI: -mąka pszenna 2g (typ 405) - zółtka - płaskie łyżki gęstej śmietany () - łyżki spirytusu - szczypta soli - cukier puder do. Nie ukrywam, że uwielbiam faworki. Najlepiej takie chrupiące i oprószone dużą ilością cukru pudru, do tego filiżanka aromatycznej kawy i. Jak w tytule, bardzo kruche faworki. Ciasto przypominał po trosze francuskie - rozwarstwiało się. Było jednocześnie chrupiące, ale i delikatne w smaku, lekko maślane.
Pojawiały się nawet pośrodku faworków, w miejscu zwinięcia. FAWORKI PRZEPIS: Jak zrobić smaczne faworki? Takie faworki, które się nie ciągną, a pękają w ustach, ładnie pachną, smakowicie wyglądają i nie są zbyt ciężkie dla naszego żołądka?
Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na chrupiące faworki. Najlepsze gofry - chrupiące, lekkie jak piórko :-). Gofry rosną głównie dzięki dokładnemu ubiciu białek i delikatnemu ich wymieszaniu z resztą składników. Pyszne z bitą śmietaną i owocami. Dodane przez bogumila0w: Tylko o kuchni.
POMOCY - smażyłam dzisiaj faworki i olej strasznie się burzył (dodałam surowego pokrojonego ziemniaka, ale to nie pomogło) CO ROBIĆ W TAKIM PRZYPADKU ? Ja w dzieciństwie nazywałam je morszczynem ze względu na pęcherzyki powietrza w usmażonym cieście. Takie właśnie powinny być domowe faworki - lekkie i chrupiące. Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, dodanie łyżki spirytusu, wódki lub białego octu do masy, z której zrobisz ciasto, sprawi, że będzie ono lżejsze i bardziej puszyste.
Dodatkowo, alkohol częściowo zabezpieczy faworki przed nasiąkaniem tłuszczem i pomoże osiągnąć lekkie, chrupiące chrusty.
Dziś zapraszam na kolejne karnawałowe słodkości. Jak nigdy pszennych nie zrobiłam, tak na bezglutenie się skusiłam. Chyba nie znam osoby, która by nie lubiła faworków. Złote, bardzo kruchutkie i co najważniejsze – nie są nasiąknięte tłuszczem. Większości z nas kojarzą się z tłustym czwartkiem, ale ja często po nie sięgam, również w inne dni.
Wymagają chwili przygotowań i odrobiny wysiłku przy smażeniu, ale chrupiące faworki to przekąska, która zadowoli chyba każdego. Pomimo, że kojarzą się ze wspomnianym już tłustym czwartkiem to można je spotkać w niektórych cukierniach przez cały rok. Nie wszyscy w tłusty czwartek zajadają się pączkami. Przepis na faworki Magdy Gessler. Dla tych, którzy wolą chrupiące faworki (chrusty czy chruściki), mamy przepis na faworki według.
Chrupiące faworki Mąkę przesiewamy, robimy dołek na środku, dodajemy żółtka, cukier puder, śmietanę, ocet oraz spirytus. Zagniatamy ciasto, a następnie końcem wałka uderzamy, by napowietrzyć je jak najwięcej. Zwijamy w kłębek i ponownie uderzamy. Ciasto dzielimy na dwie części, jedną przykrywamy ściereczką, drugą. Mąkę przesiać na stolnicę, wbić do środka żółtka, wsypać cukier, szczyptę soli, i posiekać nożem, a następnie dodać chłodzone masło i energicznie zagniatać rękami, dolewając piwo tak, aby ciasto nie było zbyt twarde.
Dzisiaj zrobiłam faworki z Twojego przepisu, ale zrobiłam małą podmiankę. Wyszły bąbelkowe, chrupiące i przepyszne, co może poświadczyć piątka moich wnuków. Były też bardzo efektowne, bo ciasto kroiłam radełkiem z ząbkami. Oprószone cukrem pudrem smakują doskonale. To tradycyjny przepis jeszcze z mojego rodzinnego domu.
Smażę je najczęściej w okresie karnawału. To obowiązkowa przekąska w tym czasie, zaraz obok wyśmienitych pączków. Przygotowanie faworków jest nieco łatwiejsze niż smażenie pączków. Być może dlatego chrust cieszy się tak dużą popularnością w Tłusty Czwartek :-) Ciasto na faworki nie zawiera drożdży, sody ani proszku do pieczenia. Jest kruche i lekkie dzięki wtłoczonemu w nie powietrzu podczas wałkowania.
Mimo to podane klasycznie z cukrem pudrem lub z domowym powidłem, świetnie sprawdzają się jako codzienny deser. Kruche i chrupiące, są łatwe w przechowywaniu. Zainspiruj się i przyrządź faworki bez względu na sezon i okazję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.