Sekret udanego makowca tkwi w masie makowej. Jak samodzielnie przygotować masę makową, bazę makowca, makowej strucli lub makownika? Zamiast kupować kota w worku (nigdy nie wiadomo, ile jest maku w gotowcu), chociaż raz w roku lepiej je upiec samemu. Doskonałym dodatkiem do maku jest miód pszczeli (może być sztuczny).
Do tortu daje się łyżkę miodu na szklanki maku, do typowych wigilijnych dań (np. kluski, kutie, łazanki z makiem) miodem można zastąpić cukier. Robiąc strucle drożdżowe z makiem należy pamiętać, by trochę rozczynu dodać do masy makowej. Do przygotowania masy makowej będziemy potrzebować 5g maku, 2g cukru, 1g masła lub margaryny, białka, 1g rodzynek, g posiekanych orzechów włoskich, łyżki miodu, olejek waniliowy lub migdałowy.
Wedle uznania dla smaku można też dodać cynamon, kandyzowaną skórkę pomarańczową oraz ml koniaku. Przepisy z kategorii przygotowanie maku do makowca. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy.
O ostatecznym smaku makowca decydują bakalie, które dodaje się do masy - konieczne są siekane orzechy włoskie, orzechy laskowe, smażona w cukrze skórka pomarańczowa, rodzynki wymoczone w rumie. Można też dodać migdały, pokrojone figi. Jeśli makowiec będą jeść tylko dorośli, masę można wzbogacić kieliszkiem rumu lub wiśniami z nalewki (bez pestek). Dodane przez Konto usunięte w: Tylko o kuchni. Czy znacie jakiś sprawdzony przepis na makowiec?
Masa makowa z gotowego maku mielonego. Masa jest gęsta, pełna ulubionych bakalii, pozbawiona wody, która powoduje w cieście zakalca. Jeśli nie macie możliwości zmielić samodzielnie maku, to mak mielony w torebce ułatwi Wam życie zdecydowanie.
Jest dość pracochłonna (mielenie maku), ale przecież Boże Narodzenie jest tylko raz w roku. Mak wsypać do dużego garnka, zalać gorącą wodą (kilka centymetrów ponad poziom maku) i zagotować. Gotować przez minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedzić na sicie (pozostawić do odsączenia na około - minut). Mak zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa przez najdrobniejsze sitko, tzw.
Nadzienie makowe potrzebuje jeszcze słodkiego uzupełnienia. Do zmielonego maku dodaj ulubione bakalie, na przykład skórę kandyzowanej pomarańczy, orzechy laskowe, migdały czy rodzynki. Makowe nadzienie potrzebuje także łyżki miękkiego masła, a aby go dosłodzić zamiast cukru, dodaj miód. Proponuję dziś przepis na bardzo proste i smaczne ciasto z suchym makiem.
Makowiec to jedno z najbardziej świątecznych ciast. Jego sekret tkwi w cieście drożdżowym oraz masie makowej. Mimo że to jedno z najbardziej tradycyjnych polskich ciasta, przygotowanie masy makowej może okazać się wyzwaniem dla niektórych osób. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy instrukcję, która pomoże przygotować pyszną i aromatyczną masę do makowca.
Najpierw musimy przygotować ciasto. Pierwszy krok to zaczyn: drożdże musimy rozetrzeć z cukrem, dodać mleko (musi być letnie, inaczej drożdże nie urosną). Wymieszany zaczyn odstawiamy na minut w ciepłe miejsce. W święta masa makowa musi pojawić się w każdym domu.
Używa się jej do ciasta, do tradycyjnego makowca, do rogalików, kutii i innych dań z udziałem maku. Jest kilka sposobów na masę makową. Najprostszy, to kupić gotową masę makową w puszcze. Każdego dnia podsuniemy Ci sposób na smaczny i oryginalny posiłek. Sprawdź nasze najlepsze przepisy!
Wieczorem mak zalewamy mlekiem i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. Następnie odstawiamy na noc. Większość mleka powinien wchłonąć mak, jeśli nie, przekładamy go na sito i zostawiamy do odcedzenia, nawet na godzinę. Typ makowca może nie jest tak ważny ale ważne jest przygotowanie maku.
Możemy zrobić ją samemu z mielonego maku lub kupić gotową. Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wkruszyć do niego drożdże i posypać cukrem. Stopniowo wlewać do dołka ciepłe mleko mieszając je z drożdżami i zagarniając do środka kilka łyżek mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na minut do wyrośnięcia. Tyle serca włożyłam w mojego pierwszego makowca, że po prostu musiał dobrze wyjść.
Nadaje się do dłuższego przechowywania, zatem można przygotować go z wyprzedzeniem. Ciasto idealne również dla tych, którzy obawiają się ciasta drożdżowego. Mak mielę lub razy, dodaję orzechy, suszone owoce, rodzynki namaczam i odcedzone dodaję do maku. Dodaję też mió cukier waniliowy i mieszam. Przed dodaniem do makowca mieszam masę z ubitymi dwoma białkami.
Przygotowanie makowca wymaga bardzo dużo czasu, ale może właśnie ten czas i wysiłek włożony w przygotowanie ciasta sprawiają, że jest ono integralnym elementem świąt Bożego Narodzenia. Kręcenie” maku, mieszanie go z bakaliami i formowanie makowca jest w wielu domach prawdziwą świąteczną tradycją. By warstwa maku nie oddzielała się od ciasta drożdżowego, do masy makowej dodaj niewielką ilość rozczynu.
Wykonując pracochłonny makowiec, często używamy gotowej masy makowej. Zdaniem kucharzy, jak również naszych babć i mam, sklepowe produkty zawierają zwykle niewielkie ilości maku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.