poniedziałek, 24 grudnia 2018

Marynowanie borowików

Każdy grzybiarz ma swój ulubiony smak grzyba marynowanego. My wybraliśmy przepis Siostry Anastazji. Marynowanych borowików mogłabym zjeść słoje bez problemu. Mogę tutaj tylko kupić 10g suszonych.


W QLD nie mamy żadnych grzybów nadających się do jedzenia, oprócz bogatej kolekcji rosnącej tutaj podobno obficie na łąkach z gatunku halucynogenicznych. Podaje się je do wędlin i pasztetów, stanowią też składnik sosu tatarskiego. Z całego grzybobrania wybieramy najmniejsze okazy podgrzybków, borowików, kurek, maślaków i kozaków.


Składniki: kg grzybów (małych borowików, podgrzybków, gąsek, maślaków, pieczarek), szkl. Kapelusze borowików dokładnie umyć i gotować minut w lekko osolonej wodzie, odcedzić. Przygotować zalewę: zagotować litr wody z solą i cukrem, wsypać kwasek cytrynowy, nie gotować. Obgotowane i odsączone na sitku grzyby przełożyć do słoików.


To nic innego, jak ugotowane grzyby, zamarynowanych w specjalnej zalewie octowej z przyprawami. Do marynowania najlepiej nadają się świeże grzyby leśne: boro, maślaki, rydze, gąski, kurki, opieńki, koźlarze czy podgrzybki. Przepis na marynowane prawdziwki. Wysłane przez admin w pon.


Najszlachetniejszym grzybem naszych lasów jest prawdziwek. To grzyb, który ma znakomite właściwości smakowe. Po boro wielu ludzi na przełomie lata i jesieni wybiera się do lasu.


Jednak podczas zbiorów trzeba szczególnie uważać, ponieważ w lesie można spotkać dwa rodzaje borowików - boro jadalne i boro trujące. Te pierwsze nadają potrawom wyrazistość i aromat. Przy nadmiarze grzybów warto je zamarynować choćby dla gości na imprezkę. Doskonały też dodatek do dań mięsnych. Tomek Lach Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Zajadam.


Wszystkie prawa zastrzeżone Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody kwestiasmaku. Zobaczcie jak zrobić marynowane grzybki krok po kroku. Choć tym razem opieniek w lesie nie znalazłam, grzybki marynowane przygotowałam z podgrzybków.


Zobacz też: Najlepsze przepisy na grzyby. Będą też świetnie smakować, zrobione z borowików lub pieczarek, a najważniejsze to wykorzystać młodziutkie, nieduże kapelusze. Bo choć w sklepach bez problemu możemy kupić już gotowe grzybki w zalewie, to te domowe, przygotowane samodzielnie nie mają sobie równych. Przetworzonym grzybom trwałości nadaje kwaśna zalewa i pasteryzacja (nie jest obowiązkowa przy zalewach zawierających powyżej proc. kwasu octowego).


Można do niej także dodawać warzywa, przyprawy i zioła, które będą wpływały na smak, wygląd oraz trwałość przetworu. Uwielbiam grzyby marynowane w tej postaci. To chyba jedyny przeze mnie przyswajalny w 1 sposób spożywania grzybów. Może dlatego że nie czuć tak wyraźnie ich smaku. No co, nie każdy lubi grzyby.


Jeśli są duże przekroić na pól. Boro oczyścić, umyć. Zalać woda z dodatkiem soli i gotować minut. W czasie gdy gotują się grzyby przygotować zalewę. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zrobić grzybki marynowane, to zapraszam do przepisu.


Jeśli lubisz delikatny smak marynowanych grzybków, to zachęcam do sprawdzenia moje przepisu na grzyby marynowane klasyczne. Grzybki są jędrne i pyszne. Wspaniałym przysmakiem są boro marynowane, suszone, ale również świeże, które można dusić, gotować lub smażyć na patelni. Nie muszę nadmieniać, że to bardzo elegancka zakąska nie tylko do wódki.


Marynowałam podgrzybki ale uwielbiam też marynowane maślaki. Nasze zagajniki pełne są borowików, podgrzybków, koźlarzy, rydzów, kurek czy gąsek. Polacy cenią sobie smak i zastosowanie grzybów.


Szczególnie popularne jest także marynowanie tych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty