poniedziałek, 18 maja 2015

Biały lukier na makowiec

Przepis na tradycyjny lukier z białek. Lukier biały idealny do lukrowania babek, ciast, pierników, ciasteczek. Lukier to nic innego jak polewa z cukru pudru i wody lub soku owocowego (np. z cytryny). Przygotowanie glazury cukrowej nie jest pracochłonne i wymaga zaledwie dwóch składników. Dziś pokażę jak przygotować tradycyjny, biały lukier.


Szybki i prosty sposób na kolorowy lukier, który zawsze wychodzi.

Makowiec, to pyszne ciasto, bez którego nie sposób wyobraźić sobie Świąt Bożego. Lista przepisów na biały lukier na makowiec z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować!


Prosty, szybki, biały lukier o smaku cytrynowym. Jest lśniący i gładki, idealny do ciast, szczególnie babek, serników, drożdżówek, pączków, ciasteczek i pierniczków. Szybko zastyga, ale równocześnie po zastygnięciu nie jest bardzo twardy i ciasto nim polane dobrze się kroi. Taki lukier wzbogaca smak wypieków.


Biały lukier królewski ma najgęstszą spośród wszystkich lukrów konsystencję i charakteryzuje się śnieżnobiałą barwą.

To lukier z piany z białek, który najlepiej nadaje się do barwienia za pomocą barwników spożywczych. Dzięki ich dodatkowi uzyskamy piękny, kolorowy royal icing – lukier do babeczek cupcakes, tortów czy amerykańskich donuts, podobnych do naszych polskich. Do miski wlać sok z cytryny i dodać do niego cukier puder. Całość utrzeć mikserem na gładką masę. Gotowym lukrem cytrynowym można polać babkę, mazurek, sernik, makowiec, szarlotkę, piernik, pączki, ciasteczka – jednym słowem - wszystko.


A może klasycznie – biały lukier i proste, kolorowe dodatki? Klasyczny lukier z białek przygotowuje się z białek z dodatkiem cukru pudru. Można dodać do niego aromat waniliowy lub migdałowy albo sok z cytryny. Ten ostatni przyspieszy „ścinanie się” lukru na powierzchni ciastek i przedłuży trwałość i przydatność do spożycia.


Lukier z białka, cukru pudru i odrobiny soku z cytryny zwany również jako Royal Icing. Wykorzystuje się go do dekoracji ciasteczek, pierniczków i tortów. Jest śnieżnobiały i zasycha całkowicie, dzięki czemu dekoracje pozostają trwałe.


Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na dobry lukier na makowce. Lukier zarówno biały, jak i kolorowy możesz zrobić samemu w domu. Najprostszy patent na pomysłową dekorację to lukier.


Sprawdź, jak przygotować go samemu. Piekąc w Wigilię niemal w ostatniej chwili nawet się nie spodziewałam, że makowiec wyjdzie tak pyszny. Jest słodki ale nie za słodki - bo jeśli na codzień preferuję ciasta mniej słodkie, uważam, że makowiec musi być słodki.

Robi się go bardzo prosto, wyrósł mi też bez problemu. Lukier powinien być gładki (między palcami ma być niewyczuwalny cukier puder) i lśniący. Kiedy lukier jest gotowy? Gdy jest biały i gęsty, jak gęsta śmietana.


Jeśli lukier jest za rzadki, dosyp cukier puder i ponownie utrzyj. Jeśli przygotowany przez Ciebie lukier ma nieprawidłową konsystencję – nie przejmuj się. Do zbyt gęstego dodaj kilka kropel wody, natomiast do zbyt rzadkiego niewielką ilość cukru pudru.


Następnie starannie wymieszaj całość, aż do momentu, w którym gęstością będzie przypominać jogurt. Polecam tradycyjny lukier biały. Makowiec można oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem. Lukier szybciej zastygnie, jeśli po polaniu i posypaniu makowca suchym makiem umieścisz ciasto na kilka minut w piekarniku nagrzanym do stopni. W moim domu makowiec to absolutny świąteczny must bake!


Lukier jest wyjątkowo prostą polewą, którą zwykle przygotowuje się z cukru pudru ucieranego z sokiem lub białkiem. Istnieją dwa podstawowe warianty białego lukru: białkowy i cytrynowy. Jak zrobić biały lukier?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty