Zarobiłam ciasto i według mnie szklanki mąki (użyłam tortowej) w tym przepisie to zdecydowanie za mało bo ciasto jest za rzadkie aby je zagnieść. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie a nie kleić się do dłoni bo nie ma później szans na rozwałkowanie nawet biorąc pod uwagę dodatkowe łyżki na podsypkę. Z podanego przepisu otrzymamy ciasto na trzy średniej wielkości makowce.
Ciasto dzielimy na trzy części i podsypując mąką, rozwałkowujemy na placki o grubości pół centymetra. Nakładamy masę makową i zawijamy w podłużną roladę. Każdy makowiec zawijamy dodatkowo w papier pergaminowy, ale nie szczelnie, tylko w formie tuby. Przepis na makowiec zawijany. Mięciutki i bardzo wilgotny, tradycyjny makowiec zawijany.
Popularny wypiek na Boże Narodzenie i Wigilię. Z przepisu wychodzą aż makowce. Jeśli to zbyt duża ilość, to można nadmiar zamrozić. Nadaje się do dłuższego przechowywania, zatem można przygotować go z wyprzedzeniem.
Ciasto idealne również dla tych, którzy obawiają się ciasta drożdżowego. Następnie dodajemy pozostałe składniki (oprócz tłuszczu). Wyrabiamy ciasto, na koniec dodając rozpuszczony tłuszcz (masło lub margarynę). Tak przygotowane ciasto trzeba odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto podzielić na części, następnie każdą z nich rozwałkować.
Ktory pani poleca zrobic? Pani Doroto czy ten makowiec jest lepszy od zwijanego drozdzowego wg pani? Bo mam dylemat i jeszcze jedno jak bym chciala dac na góre kruszonke z ciasta to o ile zwiekszyc skladnikow na ciasto? Przygotuj ciasto: zrób zaczyn z mleka, łyżek mąki, oraz drożdży roztartych z łyżeczką cukru, pozostaw do wyrośnięcia.
Białka (2) oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Do przesianej mąki dodaj wyrośnięty zaczyn, pozostały cukier i dobrze wyrób. Dania wigilijne składały się zawsze z określonych składników, którym przypisywane było symboliczne znaczenie. Makowiec to jedno z ciast typowo świątecznych.
Mak według dawnych wierzeń jest symbolem płodności i dlatego właśnie pojawia się w tak wielu potrawach wigilijnych jak przykładowo w kutii, kluskach z makiem, zupie makowej czy właśnie w makowcu. Ja przygotowałam go z gotowej masy makowej, ale oczywiście jeśli wolicie, możecie zrobić swoją domową. To moje ulubione ciasto z dzieciństwa, które piekła często moja babcia. Ten makowiec lubię szczególnie za to, że jest soczysty i bez ciasta.
Ciasto jest wysokie, dlatego proszę nie przerażać się ilością użytych składników. Sekret dobrych pierogów tkwi w cieście. Kruche ciasto z tego przepisu jest bezbłędne, do tego masa makowa, wykończenie z kruchego ciasta i gotowe. Kruche i maślane ciasto z wilgotną masą makową z dodatkiem orzechów i żurawiny.
Sama pyszna, wilgotna masa makowa. Przedstawiam mój prosty przepis na makowiec zawijany z ciasta drożdżowego. Do tego cudownie wygląda na Świątecznym stole. Ciasto jest proste i szybkie do zrobienia, bowiem nie ma potrzeby szykowania zaczynu.
Ostrzegamy jednak: ciasto z makiem i jabłkami to słodycz, która uzależnia na całe życie. Nie smakują Ci ciasta, wręcz ich nie znosisz? Ubóstwiasz za to wilgotne wypieki?
Jeżeli tak, makowiec japoński na pewno przypadnie Ci do gustu. Zaprzyjaźnią się z nim osoby, które lubią mak, bakalie oraz jabłka. Do ciasta dodałam dodatkowo żółtka, które pozostały od innego ciasta. Szczerze polecam i dziękuję Wiesława. Opis przepisu: Autor: WINIARY Ten oryginalny makowiec z jabłkami różni się nieco od tradycyjnych makowców, ale nie ustępuje im smakiem.
Nie używa się do niego mąki, tylko delikatnej kaszy manny, startych jabłek, rodzynek i mielonego maku, które miesza się razem z białkami i Proszkiem do pieczenia WINIARY na puszystą masę. Aby przygotować makowiec, naszykuj ciasto drożdżowe. Drożdże rozpuść w niewielkiej ilości wody wraz z łyżeczką cukru. Mąkę wymieszaj z resztą podanego w przepisie na makowiec cukru oraz solą, a następnie utwórz kopiec, w środku którego powinno znaleźć się niewielkie wgłębienie. This feature is not available right now.
Dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na ok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.