środa, 6 lipca 2016

Jak się robi ciasto na faworki

Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek.


Temperatury tłuszczu pilnowałem z termometrem. Druga próba od razu z większymi jajkami, bez żadnych kombinacji żeby było dokładnie jak w przepisie. Ciasto wyszło jeszcze twardsze, aż trudno było z nim pracować.


Podstawą przepisu na faworki jest zbijane ciasto śmietanowe. Otóż według najstarszych przepisów na faworki, w ciasto należy odpowiednio długo bić wałkiem, aby wtłoczyć powietrze. Zobacz, jakie składniki wykorzystuje oraz jak robi różę z ciasta na faworki. Po rozwałkowaniu tniemy ciasto i tworzymy z nich kokardki. Nie są zatopione w oleju (średniej wielkości smażony w oleju faworek ma około kalorii), więc.


Smażąc faworki zastanawiałam się, dlaczego właściwie tak rzadko je przygotowuję. To częste pytanie w okolicy Tłustego czwartku, zwłaszcza jak mamy ochotę na prosty przepis na faworki domowe. Jest on dość prosty w wykonaniu. Ciasto na faworki powinno zawierać mąkę, żółtka jaj oraz śmietanę. Dodatkowo dodaje się spirytus lub ocet, który pełni.


Opis przepisu: Autor: WINIARY Z okazji tłustego czwartku chcesz przygotować coś innego niż tradycyjne pączki z cukrem pudrem lub po prostu masz ochotę na prosty i szybki domowy wypiek? Proponujemy przepis na kruche faworki, które zrobisz już w minut! Chrusty smakują wybornie z dodatkiem Cukru wanilinowego WINIARY. Posyp je także cukrem pudrem i ułóż w puszce. Pysznie chrupiące tradycyjne faworki to uczta dla podniebienia.


Znakomicie sprawdzą się na podwieczorek dla dzieci lub na drugie śniadanie w pracy z dodatkiem aromatycznej kawy. Bardzo dokładny przepis na kruche faworki domowe znane też jako chrust, chruściki lub jaworki. Te polskie tradycyjne i chrupkie ciastka można smażyć w głębokim oleju lub upiec w piekarniku. Część z nas nie objada się wtedy pączkami - wolimy chrusty, znane też jako faworki. Jak zrobić dobre faworki?


Kiedy ostatnio robiłam faworki puszyste cały czas miałam w głowie smak robionych przez Babcię Misię. Jej przepis jest najlepszy. Takie faworki, które się nie ciągną, a pękają w ustach, ładnie pachną, smakowicie wyglądają i nie są zbyt ciężkie dla naszego żołądka?


Wcześniej korzystałam z przepisów, gdzie ciasto trzeba najpierw potłuc wałkiem a to trochę męczące i czasochłonne. A od teraz będę wracać tylko do tego przepisu! Nie dodawałam proszku do pieczenia.


Samo ciasto bardzo dobrze się wałkuje i jest elastyczne. Gotowe faworki obsypać cukrem pudrem. Nieusmażony faworek, powinien mieć na sobie jak najmniej mąki, gdyż ta lubi się przypalać podczas smażenia. I to kusi i to nęci :) Dziś prezentuję Wam faworki, żebyście też mieli wybór (przepis na pączki można znaleźć tutaj).


Tajemnica kruchego ciasta na faworki tkwi w jego starannym wyrobieniu oraz - wybiciu. Po połączeniu wszystkich składników, czyli - przesianej mąki (ok. 2g), jajka, dwóch żółtek, łyżeczki octu oraz cukru pudru (ok. g) - ciasto należy energicznie ubijać wałkiem aż do momentu, kiedy pojawią.


To bardzo chrupiące ciastka w kształcie kokardki, które smaży się w głębokim tłuszczu. Po ostudzeniu faworki posypuje się obficie cukrem pudrem. Wałkowanie ciasta wygląda podobnie jak w przypadku ciasta francuskiego, ciasto rozpłaszczamy, składamy.


Rozdzielała faworki po całej rodzinie i każdy dostawał ogromną michę faworków, obficie obsypanych cukrem pudrem. Szkoda, że robi się je zazwyczaj raz do roku- właśnie w Tłusty Czwartek. Przepisy na bunia robi faworki w wyszukiwarce kulinarnej - przynajmniej idealnych przepisów na bunia robi faworki.


Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Przepis jest banalnie prosty, a faworki chrupiące, delikatne, świeże i super pyszne! Takie faworki zapewne nie raz uratują sytuację, gdy na szybko trzeba przygotować coś słodkiego. Powstałe ciasto dzielmy na ok.


Jak się robi ciasto na faworki

Posypujemy pod spodem mąką (żeby się nie przyklejało), wałkujemy cieniutko. Mąkę wysypać na blat, dodać ser, cukry, żółtka, sodę, ocet i śmietanę. Z ciasta wykrawać szklanką kółka.


Następnie na środku wykroić małą dziurkę kieliszkiem lub zakrętką. Połączyć wszystkie składniki, zagnieść ciasto. Gnieść je tak długo, aż będzie jednolite i zaczną się pojawiać pęcherzyki powietrza (ok. min.).


Kruche, lekkie delikatne ciasto dosłownie rozpływające się w ustach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty