piątek, 19 czerwca 2015

Cienkie faworki

Robię faworki z tego przepisu od kilku lat. Są rewelacyjne, kruche, rozpływają się w ustach. Raczej lekko rozwałkowuję, składam, ubijam.


Najważniejsze, żeby ciasto bardzo cienko rozwałkować. Przygotowanie faworków jest nieco łatwiejsze niż smażenie pączków. Jest kruche i lekkie dzięki wtłoczonemu w nie powietrzu podczas wałkowania.


Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Niestety taty już z nami nie ma, podobnie jak i babci, więc nie mam kogo prosić o porównanie, ale jeśli babcine faworki smakowały choć odrobine podobnie do tych, które ja zrobiłam (a jestem pewna, ze były jeszcze lepsze) to były nieziemskie.


Coś dobrego i słodkiego, co wielu lubi chrupać. Każdego dnia podsuniemy Ci sposób na smaczny i oryginalny posiłek. Sprawdź nasze najlepsze przepisy! FAWORKI PRZEPIS: Jak zrobić smaczne faworki? Takie faworki, które się nie ciągną, a pękają w ustach, ładnie pachną, smakowicie wyglądają i nie są zbyt ciężkie dla naszego żołądka?


Wyglądające jak kokardki, przypudrowane małe wypieki kojarzą się z karnawałem i tłustym czwartkiem. Szef kuchni – Jakub Kasprzak – zdradza przepis na faworki, które są karnawałowym przysmakiem. Wyrabiane są ze śmietanowego zbijanego ciasta.


Idealną kruchość mają te smażone na smalcu. Każdą część rozwałkować na j stolnicy lub blacie stołu (cieniutko, najlepiej na ok. mm grubości, max mm – ale im bardziej cienkie faworki tym smaczniejsze i bardziej chrupiące – można w tym celu posłużyć się maszynką do makaronu – dzięki temu faworki wyjdą idealnie cieniutko ‘rozwałkowane’). Odrobina spirytusu dodana do ciasta sprawia, że faworki nie wchłaniają tak dużo tłuszczu. Dodatkowo po smażeniu warto.


Mój przepis na chrupiące faworki. SKŁADNIKI: -mąka pszenna 2g (typ 405) - zółtka - płaskie łyżki gęstej śmietany () - łyżki spirytusu - szczypta soli - cukier puder do. Zrobiłam wczoraj faworki z Pani przepisu,wyszły kruche z pęcherzykami, jednak jak dla mnie twarde. W dniu dzisiejszym jeszcze twardsze, po zjedzeniu kilu mam podrażnione podniebienie. Polskie i litewskie oraz niemieckie tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypywane cukrem pudrem.


Cienkie faworki

Najczęściej spożywane w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Witam serdecznie Zrobiłam faworki (chrust) z ciasta zbijanego jeżeli ktoś jeszcze nie robił faworków to jest to najlepszy moment aby. Czynność powtarzamy kilkukrotnie.


Możemy wyżywać się do woli. Następnie wałkujemy ciasto na cienkie placki i kroimy na prostokątne paski. Każdy pasek nacinamy wzdłuż na środku. Jeden koniec paska przewlekamy przez powstały przez nacięcie otwór. Wkładamy faworki na rozgrzany tłuszcz i smażymy na rumiano z obu stron.


Najlepszy, bo sprawdzony, jest ten od mamy czy babci. Jeśli jednak takiego nie masz, a chcesz zaserwować swoim bliskim chrusty, sprawdź, jak je przygotować. Zobacz prosty przepis na faworki! A jeśli tłusty, to kuszący pysznymi pączkami.


Jednak nie to nie tylko pączki. Tłusty czwartek już wkrótce. Możesz także wielokrotnie je rozwałkować. Ciasto rozwałkowywać na bardzo cienkie. Proporcje składników bywają różne, sprawdź je np.


Oto najlepsze przepisy na. Domowe faworki to obowiązkowy punkt każdego karnawału. U mnie w domu robimy wspólnie co roku. Odstawione ciasto lepiej przykryć, aby nie wysychało. Robimy nacięcie w środku i przekładamy końce na typowy kształt zawijasa.


Ciąg dalszy karnawałowych specjałów , czyli faworki , czy też jak ktoś woli - chrust. W sumie do tego przepisu bardziej pasuje ta druga nazwa , bo to , co z niego wychodzi , jest bardzo lekkie i chrupiące. Musi być maksymalnie cienkie, wtedy chrust, jak się inaczej nazywa faworki, będzie lekki i chrupiący. Sekret drugi to siła fizyczna. Faworki, inaczej chrust, chruścik, chruściki, także kreple, to cienkie, kruche ciastka w kształcie wstążek, smażone w tłuszczu i posypywane cukrem pudrem.


Faworki najczęściej są spożywane razem z pączkami w czasie karnawału i tłustego czwartku lub na ostatki,. Opis przepisu: Autor: WINIARY Z okazji tłustego czwartku chcesz przygotować coś innego niż tradycyjne pączki z cukrem pudrem lub po prostu masz ochotę na prosty i szybki domowy wypiek? Proponujemy przepis na kruche faworki, które zrobisz już w minut!


Chrusty smakują wybornie z dodatkiem Cukru wanilinowego WINIARY. Posyp je także cukrem pudrem i ułóż w puszce. Zacznijmy od jasnego określenia co to znaczy „dobre faworki”. Przykryć i odstawić na godz. Nacinać pośrodku raz lub dwa razy, tak jak faworki, ale nie przewijać ciasta ( ja jednak przewijałam, bo wszyscy stwierdzili, że takie są lepsze).


Cienkie faworki

Do mąki dodać sól , żółtka , ocet , śmietanę i zagnieść ciasto. Powycinać ciasto i zrobić faworki następnie zozgrzać olej w garnku , smażyć na głębokim tłuszczu z obu stron. Oczywiśćie posypać cukrem pudrem , tylko jak troszke ostygna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty