wtorek, 3 października 2017

Kołduny litewskie przepis

Proponuję zatem pyszne kołduny litewskie, jeżeli ktoś zrobi je raz, na pewno będzie je robić częściej. Poniżej przepis na oryginalne (babcia pochodziła z Wilna – więc możecie mi wierzyć) pyszne, delikatne kołduny z łojem cielęcym i odrobiną rosołu wmieszanymi do mięsnego farszu. Podawać je można na każdą okazję, jak i. Smakujemy nie tylko jedzenia!


We wczorajszym odcinku programu MasterChef, dowodzenie przejęła Magda Gessler.

Jak twierdzi Gessler, sztuka robienia prawdziwych kołdunów odeszła w niepamięć. Proste kołduny, bo nie są zrobione tak na bogato jak litewskie, czy podobne z baraniną, łojem wołowym i szpikiem kostnym (tak zwanym tukiem). Zaręczam jednak, że są bardzo smaczne i soczyste. Podobno macocha mojego ojca, największa dama w naszej rodzinie, robiła genialne maluteńkie kołduny z krążków ciasta wykrawanych kieliszkiem.


Cebulę obierz, posiekaj, zetrzyj na tarce. Przelej wrzącą wodą, osącz. Na patelni rozgrzej masło, podsmaż cebulę i dodaj ją do mięsa. A Waszym dzieciom zostanie na długo w pamięci!

Dla ścisłości należy zaznaczyć że farsz do kołdunów jest z mięsa surowego, spotkałem się już z pseudo kołdunami z farszem z mięsa gotowanego lecz smakują raczej jak pierogi z mięsem i nie należy nazywać ich kołdunami. Wydrukuj lub pobierz PDF z przepisem. Pierogi po litewsku nadziewane są drobno posiekaną surową wołowiną i duszoną cebulką z dodatkiem łoju wołowego oraz dobrze przyprawiane. Tradycyjne ciasto na kołduny z mięsem robi się z mąki, jaj, masła i wody. Niewielka ilość mięsa w pierożku szybko ulegnie obróbce termicznej, zanim ciasto się rozgotuje.


To tanie, praktyczne danie, ale pracy przy nim sporo. Za to można podawać je w rosole, barszczu, usmażone lub okraszone. Ciasto należy bardzo starannie wyrobić, powinno być niezbyt twarde i elastyczne.


Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na kołduny litewskie. Kołdun wileński bierze się w usta, oczywiście cały, naciska leciutko i on się rozpływa. Tadeusz Konwicki, którego dziadek Blinstub zjadał ni mniej, ni więcej tylko kołduny na jedno posiedzenie, porównuje kołduny do najbardziej wyszukanych owoców morza: Kołdun, jak ostryga, ma własny sos.


Sama zamieściłam kiedyś przepis na kołduny(i niebacznie go skasowałam, a teraz próbuje odtworzyć)). Ktoś mi tam wtedy dopisał, że kołduny powinny być jakby obtoczone lekką warstwą łoju. Wtedy dopiero powstaje ten niepowtarzalny efekt pękania w ustach. Mięso ma być tylko lekko tłuste. Wziąć pół kilo łoju kruchego nerkowego, 2kg tłustego wołowego mięsa od krzyżówki, albo polędwicy, usiekać dobrze osobno, potem razem zmieszać, posolić, popieprzyć, wsypać garść majeranku startego na proszek, parę cebul ugotowanych w rosole, wbić jedno jajko surowe, wlać parę łyżek.


Gotowe kołduny wrzucać do osolonej, gotującej się wody i wyciągać je łyżką cedzakową w 2-minuty po wypłynięciu na powierzchnię.

Przepisy kulinarne do sprawdzenia na dziś! Mozna łączyć z baraniną, ale lepiej z mięsem dziecięcia owcy. My robimy z samego wołu. Pyszne kołduny litewskie zjesz w restauracji Magdy Gessler.


Zobacz, jak je przygotować! Chętnie podam przepis na kołduny, są one tradycyjnym i najważniejszym daniem w mojej rodzinie. Nieskromnie powiem że uważam się za ekspertkę.


Poprosić dodatkowo sprzedawcę o mały kawałeczek łoju. Wiążą się z nimi jedne z pierwszych wspomnień: nie tylko sam smak, ale cała ceremonia przygotowań. Robione były najczęściej w piątek lub na święta (bajramy).


Kołduny to ulubione danie mojego dzieciństwa. To małe pierożki nadziewane surowym mięsem i co bardzo ważne - gotowane w rosole. Prawie niczym nie różnią się od naszych polskich uszek. Jedyna różnica to chyba tylko sposób podania. Znalezienie restauracji, która zaserwuje Wam kołduny w barszczu, bulionie lub jakiejkolwiek innej zupie graniczy z cudem.


P rzyrządzić ciasto jak na pierogi, cienko wywałkować i wykrawać kieliszkiem od wina lub foremką małe placuszki, albo pokroić w nieduże kwadraty, na środek nakładać łyżeczką nadzienie (pierożki powinny być pełne), zlepiać bardzo dokładnie brzegi ciasta. Partiami wrzucać na osoloną wodę, aby swobodnie pływały. G otować przez – minut od momentu zagotowania. Mąkę przesiać na stolnicę, wbić jajo, zarobić ciasto nożem wlewając cienkim strumieniem wodę. Pokaźny zbiór przepisów.


Zrobić wolne ciasto starannie wyrabiając ręką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty