Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Składniki: litr kwiatów mlecza, cytryny, litr wody, kg cukru. Przygotowanie: kwiaty mlecza włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez ok. Następnie garnek odstaw na dobę w chłodne miejsce.
Z takiej porcji wychodzi około 6-„dżemowych ” słoiczków. Jest przepyszny, pachnący i baaaardzo zdrowy.
W rzeczywistości jest to syrop z mniszka lekarskiego. Oczywiście mam na myśli witaminy z grupy B, stąd gwiazdka. Przede wszystkim - miód z mniszka lekarskiego. Gotujący się wywar nie pachnie przyjemnie, a po kilku godzinach nasączania intensywny zapach mokrego mlecza jest wręcz odpychający.
Na tym etapie straciłam zapał i czekałam na cytryny, które chłop miał mi przywieźć, wracając z pracy. Wspaniały,gęsty,przesmaczny miód z mniszka lekarskiego. Doceniam jego właściwości lecznicze oraz smak i konsytencję. Jak zrobić syrop z mlecza dla dzieci bez dodatku cukru?
Prosty i sprawdzony przepis na syrop z mniszka lekarskiego - rośliny, która rośnie wszędzie.
Mlecz czyli mniszek lekarski jest doskonały na przeziębienia. Miód z mniszka lekarskiego to przepis na zdrowie, a w dodatku pysznie smakuje. Zobaczcie, jak łatwo zrobić miód z mniszka lekarskiego.
MIÓD Z MNISZKA LEKARSKIEGO - przepis na wegański miód. Miód z mleczy to właściwie syrop z mleczy – ale … jaki pyszny! Oto prosty przepis na miód z mleczy! Bez ceregieli, moi mili Państwo!
To sprawdzony przepis babci na porcję warzyw do drugiego dania - marchewka z groszkiem pasuje do ziemniaków, kotletów mielonych, a także drobiu. Sekret smaku to zasmażka, która niestety dodaje warzywom kalorii, ale mimo to od czasu do czasu marchewka z groszkiem w takiej wersji może pojawić się w naszym jadłospisie. Rzadko się go spotyka w handlu, bo trudno go pozyskać - pogoda w maju jest. Odstaw na dobę w chłodne i ciemne miejsce.
Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm z toksyn i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych ziół leczniczych. Miód i syrop z mniszka lekarskiego można zacząć przygotowywać wiosną. A teraz skupmy się na tym, co daje nam przerabianie tych małych, pięknych, żółtych kwiatów.
Z kwiatów mniszka przygotowuje się też syrop, mylnie nazywany miodem z mniszka. Tymczasem prawdziwy miód mniszkowy robią dla nas pszczoły. Potoka mniszkowa jest jasnobrązowa lub żółta.
W trakcie krystalizacji, która zajmuje najwyżej kilka tygodni, miód przybiera barwę od jasnożółtą.
Mówiąc szczerze, gdybyście mieli prawdziwy (w sensie pszczeli) miód z mniszka lekarskiego na podrędziu maiłby on więcej prozdrowotnych właściwości, ale po pierwsze: jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma, po drugie: przygotowanie własnego syropu z mniszka to sporo zabawy i daje dużą satysfakcję. Wczoraj była szalona sobota, by dziś mogła być spokojna niedziela - a napewno, niedziela tylko dla mnie i mojej rodziny. Do jego wyrobu konieczne są oczywiście główki kwiatowe, zbierane nie tylko w suchy, słoneczny dzień, ale też z dala od dróg, aby były wolne od zanieczyszczeń i pestycydów.
Najlepszym do tego okresem jest maj. W kwietniu i maju mniszek lekarski rozkwita. Internauci prześcigają się wtedy w podawaniu przepisów na miód i syropy z mniszka. Istotne jest, by wybrać się na łąkę z dala od ulicy.
Raczej nie na pole, które może być potraktowane środkami na owady, ale znaleźć miejsce z szerokim pasem zieleni, znajdujące się w większej odległości od spalin. My wybraliśmy się poza miasto, dotarliśmy na miejsce rowerami wraz z dwoma małymi. Pozytywny wpływ miodu z mlecza na organizm.
Samodzielnie przygotowany miód można dodawać do herbaty, do kanapek czy przyrządzać z nim napoje (np. z przegotowanej wody i syropu). Nazwa „miód majowy”, która określa syrop z mniszka lekarskiego, jest związana z tym, że kwiaty mleczu do przygotowania syropu najlepiej jest zbierać w maju. W tym okresie kwiaty rośliny są odpowiednio dojrzałe i pozbawione posmaku goryczy.
Należy zbierać duże kwiaty mleczu, bez łodyżek. Za ten cudowny specyfik odpowiada mniszek lekarski, który rozkwita wiosną, w kwietniu i maju. Gotowy syrop z mniszka kupimy w sklepie.
Przygotuj to danie we własnym zakresie i podziel się swoja opinią! Kwiaty mniszka najlepiej zrywać w maju lub na początku czerwca – później nabierają goryczki, a więc zrywajcie póki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.