Dodane przez basienka_as w: Tylko o kuchni. WITAM DZIŚ ZAKUPIŁAM 20SZT NOWYCH NAKRĘTEK I WSZYSTKIE SIĘ KRĘCĄ WKOŁO SŁOIKA. Upieczoną paprykę palcami obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Byłoby to nader proste zadanie, gdyby nie fakt, że trzeba to zrobić jak najszybciej po upieczeniu, nim papryka puści sok.
Gorąca papryka parzy palce, obierający czują presję czasu.
Wrażenia mocne, robota brudna. Papryka jest niezwykle zdrowa, a zakonserwowana stanowi doskonały dodatek do serów, wędlin, kanapek i dań obiadowych. Możemy się nią raczyć przez całą zimę.
Przekonaj się, że zrobienie papryki marynowanej wcale nie jest trudne. Poznaj przepis na marynowaną paprykę. Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój w ćwiartki,. Najbardziej popularna papryka do słoików to tradycyjne leczo.
Aby zrobić pyszne leczo na zimę potrzebna będzie papryka, cukinia, pomidory, czosnek i cebula.
Proporcje zależą od upodobań. Podstawą dania jest papryka i pomidory, zaś cukinia, czosnek i cebula stanowią dodatki. Jak zrobić paprykę marynowaną? W garnku zagotować wodę z octem, cukrem, solą i liśćmi laurowymi.
Dno wyparzonych słoików wyłożyć pokrojoną w piórka cebulą, paprykę układać ciasno, dodać przyprawy, ząbek czosnku na słoik i resztę cebuli. Przepis na papryka konserwowa. Włożyć do czystych i suchych słoików.
Do słoików wsyp przyprawy. Włóż po kilka piórek cebuli i ciasno układaj paprykę. Do każdego słoika dodaj po łyżce oleju. W dużym garnku zagotuj wodę z octem, cukrem i solą. Słoiki z papryką zalewaj gorącym płynem.
Pamiętam, papryka była wyzwaniem. Po długich próbach udało mi się w końcu zrobić paprykę taką, jaką robiła mama. Składniki: dkg -kg papryki, zalewa:, szklanka octu, łyżek cukru, łyżka soli, liście laurowe, ziarenek ziela angielskiego, dodatkowo:, odrobina oleju do słoików ok.
Po suszonych pomidorach przyszedł czas na pieczoną paprykę pakowaną do słoików na zimę.
Recepturę, która okazała się banalnie prosta, znalazłam w necie, a konkretniej na blogu:. Leczo do słoików na zimę. W drugim garnku gotowałam przez około 3-minuty pokrojoną paprykę. Nie powinna być za miękka.
Wkładałam ją do słoików i zalewałam gorącą zalewą. Na wierzch każdego słoika wlewałam po łyżce oleju. Z papryki usunąć gniazda nasienne, pokroić w paski i wrzucić na wrzącą wodę na minut, by ją sparzyć.
ZALEWA: Wodę, ocet, cukier, sól, zagotować. Odcedzoną gorącą paprykę układać ciasno w słoikach dodać gorczycę, listka laurowego,ziele angielskie i na wierzch do każdego słoika wlać po łyżce oleju. Na ostrą papryczkę musimy uważać. Najlepiej brać się za jej obróbkę w rękawiczkach lub później bardzo dokładnie umyć ręce, nie dotykając niczego, w szczególności twarzy. Proszę o radę jak mam zrobić paprykę w słoiki ! Bo jeszcze nigdy nie robiłam,a tak ją uwielbiam.
Następnie dodać paprykę, potem cukinię (w kostkę). Pomidory sparzyć, obrać i dodać do lecza. Dodać koncentrat lub pastę pomidorową. Dusić pod przykryciem aż warzywa będą miękkie.
Jeśli spróbujemy włożyć do słoików papryki porażone chorobami, zwiędnięte lub uszkodzone, nasza praca może być daremna, gdyż warzywa będą się psuły i kisły, całkowicie tracąc swoją wartość. Długo szukałam przepisu jak zrobić paprykę w marynacie bez octu. Ostatnio pokazywałam również przepis na kiszone cytryny z kuchni libańskiej.
Muszę przyznać, że osobiście uwielbiam kiszoną paprykę, uważam, że jest nawet smaczniejsza niż ogórki kiszone czy kiszone pomidory, które są u mnie głównie składnikiem sosu, a nie jada się ich ot tak, do kanapki. Zaczynamy od wyszukanego w smaku sosu sweet chili, smakosze kuchni wschodniej wiedzą co to za doskonały smak, proponujemy też pyszną paprykę marynowaną z rozmarynem, tradycyjne leczo z papryki do słoików, pastę z papryki, czy pikantną salsę z papryki do słoików, oraz pozostałe. Przetwory z papryki: Sweet.
Pokrojoną paprykę osusz ręczniczkiem papierowym. Przed wypełnieniem słoików wyparz je i osusz. Do przygotowanych słoików wkładaj paprykę, ząbek czosnku, jeden liść laurowy (lub dwa małe), kilka ziarenek pieprzu, kilka ziarenek ziela angielskiego (mniej niż pieprzu), kilka płatków obranej cebulki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.