poniedziałek, 11 stycznia 2016

Faworki drożdżowe ze śmietaną

Drożdżowe faworki Margarynę rozpuszczamy. Mleko przelewamy do garnka. Podgrzewamy je by stało się letnie. Dodajemy do niego rozkruszone drożdże, cukier oraz tyle mąki by ciasto miało konsystencje śmietany.


Tak przygotowany rozczyn odstawiamy w ciepłe miejsce by podwoił swoją objętość.

Do wyrośniętego rozczynu. Wszystkie składniki bardzo dobrze zagnieść. Na każdym prostokącie na środku zobić podłużne nacięcie o dł. Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni.


Witam serdecznie Zrobiłam faworki (chrust) z ciasta zbijanego jeżeli ktoś jeszcze nie robił faworków to jest to najlepszy moment aby. Zrobiłam z tego przepisu swoje pierwsze w życiu faworki i jestem wprost zachwycona. Proporcje na ciasto są dobrze dobrane.


Jestem zwolennikiem maszynowych rozwiązań, więc ciasto zagniótł robot hakiem do ciasta drożdżowego (super sprawa - pierwszy raz zagniatałam hakiem coś innego niż drożdżowe ;)), potem w ruch poszła maszynka do mielenia mięsa (zgodnie z licznymi komentarzami).

Jednak teraz odkryłam chruściki drożdżowe, które dużo bardziej mi smakują. Ledwo je zrobiłam i już mam zamiar to powtórzyć. Oczywiście najlepiej smakują pierwszego dnia.


U nas w tym roku powstały pyszne, chrupiące i lekkie jak puch faworki ze słodką śmietaną. Jest to wersja bez długiego ugniatania ciasta i uderzania go wałkiem, a więc dużo szybsza od tradycyjnej. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Mimo to podane klasycznie z cukrem pudrem lub z domowym powidłem, świetnie sprawdzają się jako codzienny deser.


Kruche i chrupiące, są łatwe w przechowywaniu. Zainspiruj się i przyrządź faworki bez względu na sezon i okazję. Prosty przepis na pyszne tradycyjne faworki.


To łatwiejsze niż Ci się wydaje, zaskocz swoich bliskich :) Sprawdź instrukcję ze zdjęciami krok po kroku na ciastkożercach! Pączki Mamy Każdy Tłusty Czwartek to dla mnie przede wszystkim faworki. Faworki ze słodką śmietaną;.


Przepisy kulinarne do sprawdzenia na dziś! Może dlatego, że łatwiej je zrobić, może dlatego, że nie trzeba mieć dobrego humoru by je smażyć. Ten rok jest jednak inny.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Stolnicę posypujemy mąką, wykładamy ciasto, dzielimy na pół, połowę wałkujemy na grubość ok 3-4mm (jeżeli ktoś lubi grubsze to wałkujemy grubiej), wycinamy paski, w pasku otwór, przekładamy jeden koniec przez dziurkę i mamy faworka.


Gdy podwoi ono swoją objętość wykładamy go na stolnicę i wałkujemy na grubość około -mm. Na środku każdego wykonujemy nacięcie przez które przeplatamy jeden koniec paska. Wypróbuj mój najlepszy przepis na faworki i zachwyć się wspaniałym smakiem tego bardzo prostego deseru nie tylko w Tłusty Czwartek!


Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką. Kluski leniwe ze śmietaną i truskawkowym musem. M ąkę zmieszać ze śmietaną, zrobić zagłębienie, dodać żółtka, szczyptę soli, proszek.


C iasto wałkować partiami dość cienko, starając się jak najmniej podsypywać mąką. W Tłusty Czwartek w moim domu zawsze gościły pączki z różą, a w naszej kuchni razem z mamą przygotowywałyśmy faworki. Siadałyśmy przy stole, na którym królowała duża, drewniana stolnica, mama wałkowała ciasto i wycinała prostokąty z dziurką, a ja zawijałam z nich „warkoczyki” i przyglądałam się, jak szybko rosną na gorącym oleju.


Jest kruche i lekkie dzięki wtłoczonemu w nie powietrzu podczas wałkowania. Przygotowanie faworków jest nieco łatwiejsze niż smażenie pączków. Khaja pochodzą z Indii i podawane są najczęściej polane syropem słodkim. Są naprawdę dobre, smażenie ich wymaga trochę wprawy ale w końcu nie muszą być idealne, ważne żeby były smaczne.


Pyszne, puchate drożdżowe z owocami i kruszonką to wypiek, który po prostu trzeba mieć w swoim kulinarnym repertuarze sprawdzonych i udanych receptur ;-) Najlepsze jeszcze ciepłe, ale długo zachowuje świeżość - nawet przez kilka dni po upieczeniu, trzeba je tylko przechowywać pod przykryciem i delikatnie podgrzać przed podaniem. Faworki inaczej nazywane są chrustem, chruścikiem lub kreplami. Są to kruche i słodkie ciastka, smażone w głębokim tłuszczu.


Z wierzchu faworki posypuje się najczęściej cukrem pudrem. Ich kształt z wyglądu przypomina kokardkę. Chrust przygotowuje się i spożywa głównie w okresie karnawału, w Tłusty Czartek oraz w Ostatki. W smaku bardziej przypominają grube faworki niż typowe pączki na drożdżach, ale nie jest to ani ich wadą, ani zaletą - one same w sobie są bardzo dobre.


A skoro już mowa o pączkach, to w porówaniu do nich, oponki zdecydowanie dłużej zachowują świeżość. Mąkę dokładnie mieszamy ze śmietaną. Krok 2: Dodajemy żółtka, rum, sól i proszek do pieczenia.


Dokładnie (ręcznie) wyrabiamy gładkie, jednolite ciasto. Faworki smażymy na roztopionym i rozgrzanym smalcu po minucie-dwie z każdej strony (aż będą rumiane). Wczoraj zaproponowałam Wam pączki. Dzisiaj polecam pyszne faworki. Wyśmienite, nazywane również chrustami.


Zresztą nie ważne jak się nazywają, ważne że mają wielu amatorów. Jednym słowem szaleństwo pączkowo-faworkowe trwa. Niektórzy mają swój niezawodny przepis na faworki, który zawsze się udaje.


Z ciasta uformować kulę i zbić ją wałkiem kuchennym, tak, aby nabić powietrza. Następnie ciasto rozwałkować, pokroić w paski, nadkrajać je na środku i przewijać formując faworki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty