Aby wykorzystać masę makową w wypiekach wystarczy ją połączyć z ubitymi białkami (lub całymi jajkami, jajek można też nie dodawać - w zależności od przepisu). Na masę z 5g maku potrzeba ubitych na sztywną pianę białek. Dzięki nim masa jest zwięzła, nie kruszy się, nie odstaje od ciasta. Jak zrobić masę makową do makowca krok po kroku? Pierwszym etapem przygotowania masy makowej jest gotowanie maku w mleku – mak wsypuje się do wrzącego mleka i gotuje na najmniejszym ogniu pół godziny.
Drugi krok to mielenie maku – jeśli maszynka jest wyposażona w specjalne sito do maku, wystarczy zrobić to dwukrotnie, jeżeli nie. A oto jak zrobić masę makową krok po kroku : W średniej wielkości garnku zagotować mleko, włożyć opłukany na sitku mak. Gotować minut (polecam szybkowar, który zrobi to szybciej).
Odsączyć - na sicie, zemleć dwukrotnie, a jeszcze lepiej razy. Niezbędna będzie zatem maszynka do mięsa. Przepis na masę idealną. Masa makowa, to tradycyjna masa do wigilijnej strucli z makiem czyli klasycznego makowca. Masa makowa to podstawowy dodatek do rogali, wigilijnej kutii, makowca oraz innych ciast.
Możemy zrobić ją samemu z mielonego maku lub kupić gotową. Masa makowa domowa jest nie tylko zdrowsza, ponieważ nie posiada konserwantów, ale także smaczniejsza i gwarantuje udane wypieki. Najważniejszy jest dobrej jakości, jak najświeższy suchy, niebieski mak. Masa makowa z mielonego maku, takiego gotowego z puszki jest zazwyczaj bardzo mokra.
Bywa też zbyt mocno zmielona i papkowata. Oczywiście można też kupić bardzo dobrej jakości gotową masę makową. Jeśli chcesz zrobić domową masę makową, to podążaj za moim przepisem - domowa masa makowa.
Polecam przygotować większą porcję masy i część zamrozić. Taka masa może być przechowywana w zamrażalce nawet rok. Do 6gramów masy makowej dodaj ubite na półsztywny trzy białka jajka.
W święta masa makowa musi pojawić się w każdym domu. Używa się jej do ciasta, do tradycyjnego makowca, do rogalików, kutii i innych dań z udziałem maku. Jest kilka sposobów na masę makową. Najprostszy, to kupić gotową masę makową w puszcze.
MASĘ MAKOWĄ na makowiec najlepiej oczywiście samemu, wtedy wiadomo co jest w środku #128578; Możemy ją dosłodzić według naszego upodobania. Jest bardzo prosta do zrobienia #128578; Taką masę makową możemy użyć również do makiełek lub zrobić tartę makową na kruchym spodzie. Masę makową kupujecie czy robicie sami?
Radzę zrobić ją w domu, to bardzo proste, a taka masa jest smaczna i bez sztucznych dodatków. Przy okazji możecie zrobić masę makową pełną bakalii. Ja właśnie taką masę, w której jest dużo suszonych owoców i orzechów, lubię najbardziej.
Chociaż w ciągu roku amatorzy makowca zwykle kupują gotowy wyrób, to raz w roku - właśnie na święta - warto upiec to ciasto w domu. Wtedy można według własnego gustu wzbogacić masę makową, a ciasto przygotować cieńsze niż zwykle. W makowcu bowiem ważny jest stosunek masy makowej i ciasta - ta pierwsza powinna dominować. Od razu na surowe ciasto drożdżowe należy nałożyć masę makową. Trzeba wziąć pod uwagę, że ciasto może się trochę zapaść pod ciężarem masy, a masa wysuszyć (to nie jest przepis na makowca, ale na masę makową do rolady), dlatego upieczenie w formie strucli wydaje mi się lepszym pomysłem.
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej to gwarancja domowego wypieku, którego wykonanie jest jak najbardziej uproszczone. Jednak niższy stopień trudności nie wiąże się z niższym stopniem jakości. Zastanawiacie się czy zrobić makowca i makiełki z kupnej masy makowej czy spędzić chwilę dłużej w kuchni na przygotowaniu własnej? Zdecydowanie polecam zrobić ją samemu w zaciszu domowej kuchni.
Lista przepisów na makowiec z gotowej masy z puszki z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Do masy makowej używam bowiem maku mielonego. Mięciutki i bardzo wilgotny, tradycyjny makowiec zawijany.
Popularny wypiek na Boże Narodzenie i Wigilię. Z przepisu wychodzą aż makowce. Jeśli to zbyt duża ilość, to można nadmiar zamrozić. Orzechy- laskowe, nerkowca, brazylijskie, Suszone owoce- żurawina, suszone śliwki, daktyle, Cytrusy- sok z cytryny, sok z pomarańczy, otarta skórka z cytryny lub pomarańczy itp.
Wiórki kokosowe, czy płatki migdałowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.