Z papryki usunąć gniazda nasienne i pokroić na większe kawałki. Do każdego słoika dać plasterki marchewki, po krążku cebuli, 2-kulki ziela angielskiego, liść laurowy i pół łyżeczki gorczycy. Gorącą zalewamy paprykę,pasteryzujemy ok. Odwracamy do góry dnem i czekamy aż przestygnie SMACZNEGO.
Zobacz filObieranie papryki.
Papryka konserwowa na zimę – przepis. Taka marynowana papryka świetnie smakuje i jest super dodatkiem do różnych dań. Do przetworów na zimę używamy z reguły papryki czerwonej, ale spokojnie możecie tez zamarynować paprykę żółtą, pomarańczową. Podstawą podczas marynowania papryki jest oczywiście zalewa na bazie octu.
Dlatego też tego typu przetwory możemy nazywać papryką w occie. I choć może się ona wydawać skomplikowana, jej przygotowanie w rzeczywistości jest niezwykle proste i nie wymaga dużego nakładu pracy oraz składników. Leczo paprykowe z pomidorami i cebulą zamknięte w słoikach to smakołyk, który szczególnie jesienią i zimą smakuje wyjątkowo.
PublicDomainPictures (Pixaby.com) Na dziesięciolitrowy garnek zużyjemy ok. Oczywiście zależy to od tego jak poukładamy paprykę w słoikach, jak ją pokroimy, im mniejsze cząstki papryki i im bardziej ją pouciskamy w słoikach, to tym więcej będziemy jej potrzebować. Zalewa ta powinna wystarczyć na ok. Dodane przez ZielonaKuleczka w: Tylko o kuchni. Może mi ktos powiedzieć jak zrobic botwinkę w słoiki?
Widziałam taki przepis ponad rok temu na smakerze, ale miałam juz za duże buraczki więc nie robiłam a teraz nie mogę znaleźć tego przepisu. Grillowane papryki w zalewie. Warzywa w zalewie z octu to doskonała alternatywa dla świeżych jarzyn, których tak bardzo brakuje w chłodne, zimowe dni. Jednym z najsmaczniejszych letnich przetworów jest grillowana papryka konserwowa.
Przepis na nią znajdziesz poniżej. Bazę tej smacznej sałatki stanowią suszone pomidory, nadające potrawom charakterystyczny delikatn. Sałatka z mozzarellą i kurkami. Ciąg dalszy przetworów na zimę domowej roboty.
Postanowiłam w tym roku zrobić trochę sałatek na zimę. Pierwsza jest z cukinii i papryki w zalewie curry. Od ponad lat przygotowuję paprykę z tego przepisu.
Przechowywana w piwnicy może stać bardzo długo-aż do kolejnego sezonu. Ważnym etapem w przygotowaniu papryki, jest czas gotowania słoików, nie może być zbyt długi gdyż papryka będzie bardzo miękka, i nie będzie się nadawała do sałatek, czy koreczków. Pokrój cebulę w plastry (lub piórka) i sparz ją.
Ułóż cebulę, paprykę i ogórki w słoikach. Powrzucaj do każdego z nich gorczycę z solanki (w miarę po równej porcji). Zagotuj wszystkie składniki razem i wrzuć do każdego z nich po ziarnka ziela angielskiego oraz po ziarenek pieprzu z zalewy.
Zalej ogórki gorącym wywarem. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. Kliknij, aby zobaczyć przepis. Do gotującej zalewy wrzucamy po kolei cebule, paprykę i opieńki, ziele angielskie i liść laurowy gdy się zagotuje gorące składamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem.
Ułożoną w słoikach paprykę zalewam gorącą zalewą aż do pokrycia wszystkich składników, szczelnie zakręcam. Doprowadzam do zagotowania. W te pędy pobiegłam do swoich słoików!
Pierwszy słoiczek otwierałam kilka dni po zrobieniu i był w porządku - papryka w smaku delikatna - chociaż smakoszom bardziej wyrazistych smaków może nie koniecznie przypadłaby do gustu. Reszta czekała w spiżarni na zimę - widać się nie doczekała. Buraczki świetnie wpływają na krew, są źródłem przede wszystkim żelaza i kwasu foliowego. Cebula ponadto zawiera minerały wzmacniające naszą odporność! Ta zalewa to głównie sok z papryki, a w pieczonej będzie go za mało.
Ja robię w ten sposób, że do soku z pieczonej papryki dodaję olej, wrzucam płaty pieczonej papryki, plasterki czosnku, doprawiam do smaku solą, cukrem, octem, wkładam do słoików i pasteryzuję. Wychodzi bardzo smaczna. A pamiętajmy, że papryka w occie zyskuje niesamowity smak i jest doskonałą sałatką na zimę do obiadu lub może służyć także za przekąskę.
Teraz, w sezonie na ogórki małosolne i kiszone, paprykę czasami nastawiam jako drugą w wodzie po ogórkach. Albo dolewam trochę wody z ogórków by rozpocząć proces kiszenia. Moja kiszona papryka jest pikantna, zawsze dorzucam do słoika dwie lub trzy przekrojone ostre papryki, koper, ziele, listek i czosnek.
O tak, czosnku całkiem dużo!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.