Dodatek miodu do marynaty sprawia, że papryka jest niesamowicie smaczna, słodka, chrupiąca, po prostu idealna. Zalewę zagotować i wystudzić. Pokrojoną paprykę ułożyć w słoiczkach wraz z przyprawami, zalać przestudzonym wywarem. Zamknąć słoiki i pasteryzować minut.
Papryka konserwowa z miodem To moja ulubiona wersja papryki konserwowej. Jest przepyszna, a przepis mam od mamy.
Papryk ę umyć, usunąć z niej gniazda nasienne i pokroić ją w mniejsze. Wytrawne przetwory z owoców. Z owoców możesz przygotować nie tylko słodkie dżemy, powidła i konfitury. Paprykę myjemy, oczyszczamy z ziaren i kroimy w szerokie paski. Do każdego słoika dodajemy 1-ząbki czosnku, liść laurowy, ziarna ziela angielskiego, łyżeczka ziaren gorczycy, łyżkę oleju.
Zagotować wodę z octem i miodem. Dodać liść laurowy i ziele angielskie. Gorącą sałatkę wkładać do słoików, dolewać zalewy. Na wierzch dodawać po łyżce oleju.
Słoiki odwrócić do góry dnem. Mój mąż, ze wszystkich marynat, najbardziej lubi paprykę. A papryka marynowana w zalewie miodowej jest po prostu przepyszna – nie za kwaśna i nie za słodka.
Dodane przez karolciaa w: Tylko o kuchni. Do tego lekko chrupiąca. W tym roku ponownie wypróbowałam przepis na paprykę konserwową w zalewie z miodem.
Niestety nie pamiętam skąd mam przepis. Osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój paprykę na cienkie paseczki. Czosnek zetrzyj na tarce lub posiekaj drobno. Całość przełóż do słoików.
W garnku podgrzej wodę razem z miodem, solą oraz octem. Tak przygotowaną ciepłą zalewę wlej do słoików. Na koniec ustaw słoiki do góry dnem tak, aby były szczelnie zamknięte.
Jak w domu przygotować wspaniałą paprykę marynowaną z miodem na zimę - sprawdzony przepis krok po kroku. Marynowana papryka przygotowana na zimę z miodem - świetna jako dodatek do obiadu, sałatek lub kanapek. Paprykę (mogą być różne kolory) kroimy w paski i solimy. Przygotowuje się ją niezwykle szybko, więc polecam, wypróbujcie przepis.
Odstawiamy na około godzinę.
Cebulę kroimy w ćwierćkrążki, solimy i również odstawiamy na godzinę. Gotujemy wodę z octem i miodem. Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Do zalewy wrzucamy paprykę i cebulę.
Do każdego wyparzonego słoika włożyć korzeń chrzanu, ząbek czosnku, ziele angielskie, liść laurowy, gorczycę, pieprz i włożyć paprykę. Składniki zalewy zagotować, gorącą zalewą zalać słoiki, mocno zakręcić. Robiłam paprykę z podwójnej porcji. Nie od dzisiaj wiadomo, że papryka marynowana jest najsmaczniejsza, gdy jest delikatnie słodkawa.
Nie każdy z nas używa białego cukru i dlatego często zastępujemy go miodem. Ja paprykę marynowaną słodzę właśnie miodem, przez co jest na pewno zdrowsza, a dla mnie smaczniejsza. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na papryka w zalewie z miodem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.