Nazwą botwinka określa się też liście buraka ćwikłowego. Botwinka to potrawa, boćwina czy boćwinka to roślinka. Co to są botwina i boćwina?
Najczęściej używa się botwiny do barszczu i chłodniku. Botwina to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego.
Z językowego punktu widzenia botwina i boćwina to warianty, A. Bańkowski w słowniku etymologicznym zwraca uwagę, że oboczność -twi-– -ćwi-nie była odosobniona. To, że dziś próbujemy z nią związać różnicę znaczeń, wynika chyba stą że wariancja wydaje się nam nieracjonalną rozrzutnością języka i staramy się ją. Boćwina występuje w kilku kolorach.
Zgodnie z zasadami języka polskiego nazwy botwina i boćwina. Botwiną nazywamy młode liście i korzenie odmiany. Pytanie dotyczy tego, czy poprawne jest rozróżnianie znaczeń: botwina to liście buraka ćwikłowego, a boćwina – liściowego.
Czy też są to słowa oznaczające to samo?
Będzie pięknie wyglądać, bo występuje w wielu kolorach: różowym, żółtym, pomarańczowym, białym, czerwonym. Liście oraz łodygi boćwiny są jadalne. Bulwy boćwiny w odróżnieniu od buraka nie nadają się do spożycia. To również idealny składnik farszu do pierogów, naleśników czy krokietów.
Warto poznać różnice między nimi, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Od buraka ćwikłowego odróżniają ją duże liście, które są grube, soczyste i. Przepis na prostą sałatkę z burakiem liściowym. Wiecie, że jest wiele osób, które sobie mylą botwinkę z botwiną, albo z boćwiną? Dziś Wam trochę to wyjaśnię, by się Wam przestało mylić.
Ponadto przedstawię Wam ciekawą odmianę. Jak już wspomniano, botwina to młode liście, łodygi i korzenie odmiany ćwikłowej buraka zwyczajnego. Z kolei boćwina to liście i łodygi odmiany liściastej tego samego gatunku.
Warto wiedzieć, że boćwina ma duże, mięsiste liście. W tym czasie przygotuj sobie botwinę. Wielkość kawałków zależy od tego jak duże są buraczki.
Jeśli Twoja botwina była bardzo młoda, to możesz dodatkowo obrać i zetrzeć na tarce dwa małe lub jednego średniego buraka.
Określeń botwina, boćwina i botwinka często używamy zamiennie. O ile botwina stanowi liście, łodygi i korzenie buraka ćwikłowego, o tyle botwinką powinna być określana jedynie zupa gotowana z botwiny, zaś boćwiną jest zupełnie inna odmiana buraka liściowego. Fenomen polega na tym, że w wielu regionach Polski boćwina jest synonimem botwiny, a w samym języku potocznym słowa. Kiedy kilka lat temu wrzuciłam zdjęcie rzymskiego straganu warzywnego na Campo di Fiori na forum Galeria Potraw oraz na blog, powstała dyskusja o tym, czy bietina ze zdjęcia to boćwina czy botwina. Botwina, botwinka – młode liście i korzenie buraka ćwikłowego.
W kuchni stosowane przede wszystkim do zup, a także sałatek i potraw duszonych. Nazwą „botwinka” określa się również zupę, której jest głównym składnikiem. Jest także wykorzystywana do sałatek oraz potraw duszonych. Zupa botwinka to moja ulubiona wiosenne zupa. Botwina, czyli młode buraczki, jest bardzo delikatnym i szybkim w gotowaniu składnikiem.
Czy wiesz, że botwina, z której robi się popularną zupę, i boćwina to nie to samo warzywo? Pierwsza to bardzo młode buraki ćwikłowe poskładane w pęczki razem z listkami. Możesz zjeść każdą ich część, od korzeni po czubki listków. A boćwina to burak liściowy, nazywany czasem mangoldem lub burakiem.
Czy boćwina i botwina są tym samym? Dla mało zorientowanych ludzi boćwina i botwina oznaczają to samo, a tak nie jest, mimo podobnie brzmiącej nazwy. Należy zacząć od tego, że kilka tysięcy lat temu występował przede wszystkim burak liściowy, posiadający korzenie, lecz nie bulwy.
Sezon na botwinę w pełni! Spieszmy się, by dorwać świeże, smakowite i zdrowe liście. Zacznijmy od podstaw - botwina, zwana także botwinką, to młode liście, łodygi i korzenie buraka ćwikłowego. Można się spotkać także z nazwą boćwina - ta odnosi się do liści i łodyg buraka liściowego.
Często stajemy przed dylematebotwina czy boćwina ? Otóż botwina to młode buraczki wraz z liśćmi, a boćwina to burak liściowy o jadalnych liściach i ogonkach, inaczej mangol kapusta rzymska, burak szpinakowy. Tradycyjnie nazwą boćwina określa się młode liście buraka czerwonego, z których przygotowuje się np. Czyli innymi słowy, boćwina to bardzo. Tak, boćwina będzie tolerowała lekki mróz. Nie jest tak wytrzymała na mróz jak kapusta i jarmuż, ale z pewnością przetrwa pierwszy wczesny mróz w sezonie wegetacyjnym, kiedy temperatura nie jest zbyt niska i nie spada poniżej poziomu zamarzania a przypada na kilka późnych godzin doby.
Chcę się pochwalić, że już drugi rok z Panią robię moje przetwory na zimę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.