poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Jak zrobić zakwas na żurek śląski

Kiszenie żuru – jak zrobić domowy zakwas na żurek. Ocena wpisu: Ilość ocen: 45. Jest chyba jedną z najpopularniejszych polskich zup, na tyle, że to właśnie on zajmuje najważniejsze miejsce na stole, podczas wielkanocnego śniadania.


Mowa oczywiście o żurku. Można śmiało powiedzieć, że to król polskich zup, który gości na. Aby zrobić zakwas do żuru i żurku potrzebujesz mąki żytniej, najlepiej typ.


Bardzo ważny jest też czosnek, ponieważ ma działanie bakteriobójcze i przyspiesza proces fermentacji zakwasu. Wielkanoc już za pasem, czas najwyższy przygotować żur na pyszną, świąteczną zupę. Na Boże Narodzenie kisiliśmy buraki, na kwas burakowy do czerwonego barszczu. Zwłaszcza, że robi się go bardzo prosto.


A jak później smakuje żurek na własnoręcznie wykonanym zakwasie! Możemy jeszcze pokusić się i zrobić własny chlebek, w którym podamy nasz żurek. To dopiero będzie uczta! Zakwas na chleb to nie to samo co żurek śląski.


Przepisy, jak zrobić - Smaker. Oba robi się z mąki żytniej i wody, ale sposób przygotowania jest inny. Po wymieszaniu mąki i wody odstawia się go i nie dokarmia codziennie. Ja bez obaw korzystam z zakwasu kupnego.


Zwykle nawet w osiedlowych sklepach można dostać naprawdę dobry zakwas na żurek, a często można nawet wybierać spośród kilku różnych produktów od różnych producentów. Szybko i prosto, według tradycyjnej receptury. Zakwas żytni to podstawa przepisu na żurek wielkanocny.


Oto przepis na idealny zakwas na bazie mąki żytniej. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak. Domowy zakwas na żurek z receptury dziadka-piekarza.


Jak zrobić zakwas na żurek śląski

Wykonanie: Do słoika wysypujemy mąkę, (ewentualnie płatki) zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy (najlepiej drewnianą trzepaczką). Wystarczy dosłownie parę minut, aby go przygotować. Zakwas przykrywamy lnianą ściereczką albo gazą. Później zakwas robi się już sam.


Należy zamieszać go tylko raz dziennie. Jak Zrobić Żurek Śląski - informacje, zdjęcia, materiały video. Dodaj do ulubionych Wybierz.


Zakwas , potrafi być naprawdę różny , powstaje z różnych ,rodzajów maki i dodatków , w tej zakładce zaprezentuję te popularne , a także mniej znane. Osobiście, zawsze , zakwas kupowałam i nie zawsze, byłam zadowolona. Poniżej przedstawiam prosty przepis na tradycyjny żurek śląski na wędzące.


Doskonale sprawdza się na co dzień, możecie go również przyrządzić na Wielkanoc. Jak zrobić taki domowy i tradycyjny? Doskonała kompozycja składników sprawia, że nikt nie zdoła się oprzeć tej staropolskiej potrawie. Sam zapach żurku zaprasza do stołu, bez wątpienia posmakuje nawet. Najlepiej gdy żurek ugotowany jest na domowym zakwasie.


Jak zrobić zakwas na żurek śląski

Dlatego przygotowanie tej zupy składa się z dwóch etapów: najpierw robimy zakwas, a potem dopiero gotujemy zupę. Dowiedz się, jak szybko zrobić pyszny żurek na domowym zakwasie. Niezwykle ważną rzeczą w przypadku tej potrawy jest przyrządzenie odpowiedniego domowego zakwasu opartego na tradycyjnej recepturze. Do garnka wlać wodę,wrzucić kość wędzoną,liść laurowy,ziele angielskie.


Boczek,kiełbasę,cebulę,pokroić w kostkę,podsmażyć na patelni dodać do wywaru. Wlać zakwas i ponownie zagotować. Czosnek drobno posiekać wrzucić do zupy,doprawić do smaku solą,pieprzem,majerankiem.


Pozostawić jeszcze przez minut na małym ogniu. To mieszanka mąki żytniej lub pszennej oraz wody odstawiona na kilka dni do fermentacji. Można kupić gotowy (w okresie przedświątecznym jest dostępny w każdym sklepie) w butelkach szklanych lub plastikowych.


Przygotuj to danie we własnym zakresie i podziel się swoja opinią! Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Readeat. Często żurek stanowi u mnie danie główne – pełen kiełbasy i boczku jest bardzo syty.


Zawsze z gotowanym jajkiem – nie wyobrażam sobie inaczej. Gdy ziemniaki będą już miękkie dodajemy boczek z cebulką. Następnie wlewamy zakwas( według uznania) oraz dodajemy zmiażdżony czosnek, majeranek, pieprz i sól.


Doprowadzamy do wrzenia wyłączamy na chwilę po czym ponownie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty