środa, 1 sierpnia 2018

Przepis na faworki z drożdżami

Uformowane faworki smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron do zrumienia. Gotowe odsączamy na papierowym ręczniku. Komentarze (1) Jesteś nie zalogowany!


W dużym rondlu rozgrzewamy tłuszcz i smażymy je z obu stron do zrumienienia. Po usmażeniu wyjmujemy je na ręcznik papierowy i odstawiamy na chwilę, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Lekko przestudzone faworki zanurzamy w lukrze (nie powinien być on zbyt gęsty, aby nie były za słodkie) i odkładamy je do czasu, aż lukier zastygnie.

Dodane przez amela w: Tylko o kuchni. Zbyteczna jest także margaryna, wystarczy śmietana i to nie tłusta, ale. Przygotowujemy rozczyn a letniego mleka, cukru i oczywiście drożdzy Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około minut w ciepłym miejscu.


Z wyrośniętego ciasta odrywamy kawałki, które wałkujemy na blacie podsypanym mąką na cienkie placki. Placki kroimy na paseczki i formujemy faworki – na środku paseczka robimy przecięcie nożem i przekładamy przez nie jeden koniec paseczka. Smażymy w bardzo gorącym tłuszczu na złoty kolor. Podajemy posypane cukrem pudrem. Jeżeli szybko wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że jest wystarczająco rozgrzany.


Rumiane z obu stron wyjmuj na kratkę lub bibułę, a gdy obciekną z tłuszczu, posyp cukrem pudrem i Cukrem wanilinowym WINIARY.

Lista przepisów na faworki drożdży z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Poza tym może ktoś poleci mi sprawdzony przepis na ciasto drożdżowe z suszonych drożdży,świeże trudno tu dostać. Wyłożyć ciasto na lekko posypaną mąką powierzchnię, podzielić na kilka części i każdą po kolei rozwałkowywać.


Kroić na paski a każdy pasek przekroić ukośnie na mniejsze kawałki. W każdym kawałku zrobić nacięcie i przełożyć przez nie jeden koniec. Smażyć w gorącym tłuszczu (ok 1stopni) obie strony na złoty. Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu.


Uwielbiam pizzę i proste przepisy. Dziś polecam przepis na pizzę bez wagi czyli wszystkie składniki przeliczone są na łyżeczki, łyżki i szklanki. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek.


Dodatkowo wykorzystałam drożdże czyli takie, które mają dłuższy termin ważności od tradycyjnych, więc mogą sobie spokojnie leżeć w szafce i czekać na swój dzień. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na faworki drożdżowe. Są bardzo smaczne, lekkie i pulchne.


Podczas smażenia ładnie rosną. Pokuszę się o stwierdzenie, że to najlepszy przepis na oponki, jaki znam. Zrobiłam z tego przepisu swoje pierwsze w życiu faworki i jestem wprost zachwycona.

Proporcje na ciasto są dobrze dobrane. Jestem zwolennikiem maszynowych rozwiązań, więc ciasto zagniótł robot hakiem do ciasta drożdżowego (super sprawa - pierwszy raz zagniatałam hakiem coś innego niż drożdżowe ;)), potem w ruch poszła maszynka do mielenia mięsa (zgodnie z licznymi komentarzami). W tłuszczu przecież się je smaży.


Zrobione na samych żółtkach są kruchutkie,a dzięki wybijaniu wałkiem lub uderzaniu ciastem w stolnicę,faworki podczas smażenia nabierają charakterystycznych wybrzuszeń. Natomiast dodanie spirytusu do ciasta sprawi,że nie wchłoną dużo tłuszczu. Już jutro tłusty czwartek :) Dzień w którym każdy chyba lubi sobie podjeść. Oprócz pączków, bardzo lubię chrusty, czyli inaczej faworki i chciałabym się z wami podzielić przepisem na chrusty na drożdżach.


Przepis jest u mnie od lat. Nie pamiętam od kogo go dostałam. Do tej pory nie byłam fanką chruścików lub inaczej faworków. Grochowinki kociewskie to faworki wypiekane na drożdżach a pochodzące z regionu Kociewia na Pomorzu Gdańskim. Muszę przyznać, że przepis jest bardzo dobry, a faworki wychodzą smakowite :D.


Sprawdź, jak zrobić puszyste i kruche faworki z ciasta z dodatkiem śmietany! Niezależnie od nazwy, faworki, chrust, chruściki czy jaworki, są znane w całej Polsce i podjadane ze smakiem przez łasuchy w każdym wieku. Z nami uda Ci się zrobić faworki w kilkanaście minut. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. Następnie do miski dodać resztę mąki, rozpuszczoną (zimną) margarynę, sól i ubite widelcem jajko.


Pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i ciąć na paski 3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty