Przepis na tradycyjne leczo od Koła Gospodyń Wiejskich z Konaszówki. Skąd pochodzą, ile jest odmian i czy są kaloryczne? Papryka (Capsicum annuum) - owoce papryki rocznej przeznaczone do spożycia w postaci świeżej lub konserwowanej jako warzywo, względnie świeżej, konserwowanej, suszonej lub suszonej i zmielonej (papryka w proszku) jako przyprawa lub dodatek do potraw. W każdej z wymienionych postaci, papryka może być stosowana do potraw surowych jak i gotowanych. Persymona (kaki) to owoc, którego właściwości odżywcze i lecznicze pierwsi docenili mieszkańcy Chin i Japonii, skąd pochodzi.
Persymona, która kształtem przypomina pomidory, jest żółto-czerwoną, stożkowatą lub spłaszczoną jagodą. Leczo to danie znane niemal każdemu. Nie każdy jednak kojarzy je z Węgrami, dla wielu z nas to podstawowe, polskie danie w czasach gdy na naszych działkach cukinia i kabaczek rosną jak szalone. Ale leczo to nie tylko Polska i Węgry, to także Czechy, Słowacja, Austria i Chorwacja.
Jednogarnkowe, sycące, z dużą ilością warzyw, ale też z mocną mięsną nutą. Bardzo męskie danie ;) Występuje w wielu odmianach, a dziś prezentuję przepis na jego najbardziej tradycyjną wersję. Choć pochodzi z kuchni węgierskiej, to można powiedzieć, że to klasyka kuchni polskiej ;-) Bardzo popularne na naszych stołach leczo najlepsze jest właśnie teraz, w lecie, gdy pod dostatkiem słodkiej i kruchej papryki, soczystych pomidorów i młodej cebuli. Dodatek kiełbasy czyni tę potrawę bardziej sycącą, w sam raz na letni obiad.
Tam przygotowuje się pomidory z papryką, cebulą, wędzoną słoniną. W Polsce leczo bardziej przypomina ratatouille i opiera się na bakłażanach, cukinii, papryce, cebuli i pomidorach. Polacy uwielbiają dania wyraziste w smaku, o czym świadczy fakt, jak rozwija się rynek przypraw w Polsce.
Chętnie sięgamy po nasze polskie przyprawy, jak tymianek czy kminek, ale także przyprawy orientalne, jak kurkuma, pieprz, imbir. Teraz i ty możesz się o tym dowiedzieć. Pewnie na Węgrzech, skąd leczo pochodzi, zielona papryka jest smaczniejsza i aromatyczniejsza, niż nasza szklarniowa. Ja i moi domownicy wolimy czerwoną wersję. Najlepsza papryka jest teraz dostępna, z pełni sezonu.
Niektórzy dodają do lecza cukinię. Ja też kiedyś spróbowałam, jak najbardziej potrawa jest jadalna, ale nadal robię. Kroimy kiełbasę na pół talarki, podsmażamy w garnku z grubym dnem.
Można podłożyć trochę smalcu, jako ukłon w stronę tradycji kuchni węgierskiej, skąd oryginał pochodzi. W czasie gdy kiełbasa się podsmaża, kroimy cebulę w piórka. Następnie kroimy pozbytą gniazd nasiennych paprykę. Ten przepis jest szybki i łatwy, dlatego udaje się każdemu. Przygotowanie naszego leczo z cukinii zajmie nam ok.
No cóż, lato ma się ku końcowi. Ale dzięki temu obfitość warzyw nas wprost rozpieszcza. Dlatego dzisiaj proponuję coś warzywnego właśnie i będzie to danie z cukinii. Jej właściwości i wartości odżywcze jako pierwsi docenili mieszkańcy Meksyku i Ameryki Południowej, skąd pochodzi.
Polecę coś, co ostatnio przetestowałam - miałam akurat gotową pikantną ratatouille ale z leczo też robiłam - włożyłam porcję do ceramicznego naczynia do zapiekania, zrobiłam dołek, wbiłam jajko, po zapieczeniu podałam z tortillą. Do przyprawiania używa się odmian o cienkich ściankach i niewielkich jagodach. Polsce paprykę Bell (jej ścianki są grube i mięsiste, a owoce dorodne), wykorzystuje się jako główny składnik dania, np. Goździki to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego – wiecznie zielonego drzewa, które pochodzi z Azji.
Właściwości tej przyprawy znane są już od ponad tys. Wówczas jej lecznicze działanie wykorzystywano w starożytnych Chinach, za czasów dynastii Han. Czterysta lat później kupcy arabscy przywieźli goździki do Wenecji, skąd dotarły do reszty mieszkańców Europy. Natalaada Obserwuj bloga Obserwujesz bloga KUCHNIA NATKI.
Tradycyjne leczo pochodzi z Węgier, jest smażone na smalcu i zawiera wędzoną słoninę. Nie brzmi zdrowo i lekkostrawnie, prawda? Dlatego my proponujemy leczo w wersji wegetariańskiej.
Wegetariańskie leczo to sycący i szybki w przygotowaniu obiad. Wykorzystamy pomidory, paprykę, marchewkę i cukinię. Czy znacie taką wersję przepisu na leczo?
Aromatyczne leczo wypełnione po brzegi warzywami to pyszne jednogarnkowe danie. Idealne dla całej rodziny! Dzisiaj zabieram się za to leczo. Mam wszystkie tu wymienione produkty warzywne z własnego ogródka.
Muszę je wykorzystać aby się nie zmarnowały. Dobry pomysł z takim przetwarzaniem. Zamierzam leczo przechować w słoikach, po uprzedniej pasteryzacji, na okres jesienno-zimowy.
Kiełbaskę dodam po otwarciu słoika- podsmażoną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.