Dodać kolejno cukinię, bakłażana, pomidory i paprykę. Chwilę dusić i dodać koncentrat pomidorowy i drobno pokrojoną kolendrę. Doprawić do smaku stale mieszając. Gdyby warzywa były za gęste można dodać odrobinę przegotowanej wody.
Gorące warzywa wyłożyć na wcześniej usmażoną rybę i zostawiamy do wystygnięcia.
Na stronie znajdziesz przepisy kulinarne, inspiracje, porady. Smaki Życia - Oficjalny serwis Magdy Gessler. Dodane przez Tangerinka w: Tylko o kuchni. Po grecku to jest ryba z rusztu (z grilla).
Czym jest ryba po grecku- jej pochodzenie, składniki i przeznaczenie(1) votes Niektóre potrawy posiadają nazwy, które nie przywodzą na myśl żadnych prawidłowych skojarzeń. Do takich potraw zalicza się zwykle pierogi ruskie, rybę po grecku czy kawę po turecku. Ostudzić, przykryć i schłodzić w lodówce.
Potrawę najlepiej przygotować z wyprzedzeniem, aby nabrała smaku (np. dzień wcześniej).
Dodatkowo zagęszczą się soki z jarzyn. Nie może jej zabraknąć w wielu domach podczas świątecznego przyjęcia. Zobacz najłatwiejsze przepisy na rybę po grecku. Prosty przepis tradycyjny oraz przepis na wersję fit, czyli ryba po grecku dietetyczna.
Teraz i ty możesz przygotować rybę po grecku Magdy Gessler. Sprawdź, jak rybę po grecku przyrządza Magda Gessler i zainspiruj się jej pomysłem! Rybę wkładamy do gorącego sosu i odstawiamy do całkowitego przestygnięcia. Podajemy ją wedle preferencji na zimno lub na ciepło.
Na dobre wpisała się do kanonu potraw kuchni polskiej. Przechowujemy w lodówce. Przygotowana z obsmażonego w panierce, mące lub cieście filetu ryby o łagodnym smaku. W czasie wigilijnej wieczerzy tradycyjnie spożywamy dania jarskie, ryba po grecku będzie zatem znakomitym wyborem. Jest smaczna, pełna warzyw i lekkostrawna.
Jest to ważny argument biorąc pod uwagę ilość jedzenia, która kusi nas w trakcie świątecznego ucztowania. Grekom tak popularna u nas ryba po grecku niewiele mówi. Jednak w Polsce przepis na sos do ryby po grecku zna każda gospodyni domowa.
Limanda z biedronki ma zupełnie inny smak.
Ale podkreślam nie jest limandą w filetach, ale dzwonkach. Jest bez ton glazury, zresztą, jak wszystkie ryby z biedy. W polskiej kuchni istnieje kilka potraw, które jak wydawałoby się pochodzą z innych krajów.
Taka choćby ryba po grecku, czy fasolka po bretońsku. Czy te potrawy przybyły do nas Grecji i Bretanii? Karol postara się odpowiedzieć na to pytanie, z pomocą prof. Jarosława Dumanowskiego, historyka zajmującego się kuchnią polską. Jej smak zależy od preferencji kulinarnych osoby przygotowującej danie.
Do przyrządzenia wyśmienitej ryby po grecku niezbędne okażą się oczywiście ryby! Najlepszym wyborem będą więc chude ryby morskie takie jak dorsz, sola, mintaj czy. Być może nazwa ryby „po grecku” wzięła się stą że w kuchni śródziemnomorskiej bardzo popularne są warzywa duszone w oliwie, często z pomidorami. Podawane są na zimno jako przystawki. Kolor i wygląd podobny, ale smak całkowicie inny.
Moja ryba po grecku to tradycyjny, rodzinny przepis. W każdej wersji jest smaczna, choć ten smak jest jednak subtelnie inny. Niewątpliwym jej atutem jest możliwość wcześniejszego przyrządzenia i podania na zimno, co znacząco ułatwia skompletowanie.
Ryba jest delikatnie oprószona. Filety ryby umyj i pokrój na kawałki, skrop sokiem z cytryny i podsmażaj z obu stron na oliwie przez ok. Wykonaj sos: warzywa zetrzyj na tarce, a cebulę pokrój w kostkę. Podsmaż wszystko przez ok. Dodaj pieprz, sól, cukier, ziele angielskie, dodaj starty ząbek czosnku, paprykę i koncentrat.
Jeśli lubisz ryby i zastanawiasz się co podać na obiad. Rybę z warzywami możesz podać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Bardzo dobrze smakuje podgrzewana na drugi, czy na trzeci dzień.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.