Kanie należy oczyścić, opłukać i lekko osuszyć. Jajka i mleko roztrzepujemy w miseczce, dodając sól i pieprz do smaku. Zanurzamy kanię w roztrzepanym jajku, następnie w bułce tartej, a potem kładziemy na rozgrzany tłuszcz. Obsmażamy z obu stron tak, aby panierka była lekko złotawa. Podajemy na gorąco najlepiej z pieczywem.
Rodzice uwielbiają zbierać grzyby i kiedy przynieśli ostatnio kilka pełnych koszy, postanowiłam je jakoś zagospodarować. Smażone kanie Sezon na kanie w pełni. Najwięcej znaleźli maślaków i kani. Niestety prawdziwki stanowiły mniejszość, jednak kilka okazów będzie na wigilijną zupę grzybową :).
Krem budyniowy - przepis. Kanie cenione są ze względu na wyjątkowy smak, wielu grzybiarzy twierdzi nawet, że są smaczniejsze od kotleta schabowego. Najwyżej cenione są kapelusze kani, jada się również nóżki, natomiast pierścienie usuwa się ze względu na gorzki posmak.
Najczęściej podaje się je smażone. Wiecie więc, że jest to bardzo smakowite danie. Pomyślałam więc, że można w podobny do konserwowania rybek sposób przygotować kanie. Nasze smażone kanie w zalewie octowej nie są bardzo kwaśne (wiem, bo już spróbowałam grzybów z pierwszej partii), ale my lubimy takie mało octowe przetwory.
Jeśli wolicie kwaśniejsze – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać więcej octu. Trzeba próbować, żeby uzyskać ulubiony smak marynaty. Skład: (przepis dla osób) 3-kapelusze dużych kani świeżo zmielony pieprz sól morska masło do smażenia do podania: pieczywo na zakwasie A oto jak to zrobić: 1. Grzyby dokładnie oczyszczamy i usuwamy nóżki, tak by pozostały same kapelusze. Masło roztapiamy na patelni i smażymy kanie z każdej strony po 3-minuty.
Oczyszczone grzyby maczamy w jajku, a następnie w bułce tartej, smażymy je na rumiano z obu stron na oleju, większe kanie kroimy na ćwiartki i wkładamy do 3. Dla mnie danie idealne zarówno na ciepło jak i na zimno. Grzybów przed smażeniem starajmy się nie myć w wodzie, chyba, że będą bardzo brudne, ale na szczęście zdarza się to bardzo rzadko bo do smażenia wykorzystujemy jedynie kapelusze, a te znajdują się najczęściej wysoko nad ziemią. DoradcaSmaku - ten przepis cieszy się popularnością, sprawdź. Ktoś krzyknie, że już po kaniach więc po co przepis podaję tak późno? Otóż wcale tak nie jest.
Jeszcze można w niektórych miejscach zbierać zarówno czubajki kanie jak i ich mniejsze siostry, czubajki gwiaździste. Podobno bo przepis podał mi Ojciec, a sam tego nie jadłem - pierwszy raz to wypróbuje na sobie. Na efekt trzeba jednak chwilę poczekać, by się przegryzło.
Kanie w śmietanie lub jogurcie (smażone) czas przygotowania: ok. Potrawy z kani są bardzo lubiane wśród miłośników grzybów. Jak jednak usmażyć takie grzyby?
Na początku warto zwrócić uwagę na to, czy zebrany przez nas grzyb na pewno jest kanią, ponieważ łatwo ją pomylić z trującym muchomorem sromotnikowym. Poniżej znajdują się przepisy na smażone kanie. Sprawdzone przepisy na smażone kanie. Przepis na smażone kanie w mieście Warszawa. Kanie oczyszczamy następnie moczymy ją kilka minut w mleku.
Doprawiamy do smaku według uznania. Kania w prostym przepisie - może być podana na obiad lub przekąskę. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na duszone kanie. Grzyby marynowane często przygotowujemy, tym razem przedstawiam przepis na marynowane smażone kanie, zwane u nas sowami. Z Kani przygotowujemy kotlety panierowane.
Ale można kanie również marynować. Fajny przepis na smażone kanie marynowane w occie. Zdarza się, chociaż niezbyt często, że kani jest dużo. Tak dużo, że nie dalibyśmy rady zjeść całego kosza tych pysznych grzybów. Można je przetwarzać na różne sposoby a nawet suszyć czy mrozić w cało.
Ciągle jadłam kanie smażone, które są pyszne, ale miałam ochotę zrobić z nich coś innego. Na dodatek coś co się szybko ugotuje bo bardzo głodna byłam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.