wtorek, 27 stycznia 2015

Jak pasteryzować grzyby

Trochę to czasochłonne, ale efekt doskonały, gdy otworzymy zimą słoik pełen aromatycznych leśnych pyszności. Jak pasteryzować grzyby ? Na początku należy dobrze umyć i oczyścić grzyby. Gotujemy niewielką ilość wody, solimy i gdy zacznie wrzeć, wrzucamy grzyby i gotujemy je około minut.


Odcedzone grzyby przekładamy do słoików typu twist off lub do weka i zalewamy przegotowaną osoloną wodą. Czy pasteryzować grzyby marynowane? Jest na to sprytny sposób. Jeśli zarówno marynata, jak i grzyby były gorące podczas wkładania do słoików, to nie trzeba ich pasteryzować. Domowe przetwory to bogate smaki lata i jesieni zamknięte w słoikach!


Aby na długo zachowały swoją świeżość, niezbędna jest pasteryzacja słoików wraz z ich zawartością. Poświęć chwilkę na ich przygotowanie oraz dowiedz się, jak pasteryzować przetwory w słoikach w domowych warunkach – w garnku lub w piekarniku. Zobacz, jak wygląda pasteryzacja ostrych marynat, a jak. Zakrętki typu twist dokręca się częściowo w wodzie (po zakończeniu pasteryzacji), a zupełnie - zaraz po wyjęciu z wody.


Nie zamknięte słoiki należy ponownie pasteryzować. Zostawiłam do ostudzenia. Ten proces nazywa się tyndalizacją i powoduje zabicie wszelkich drobnoustrojów ew. Po intensywnym grzybobraniu - czas na zamarynowanie tych najmniejszych! Z racji, że było to moje pierwsze marynowanie - musiałam przeczytać o tej formie kilka przydatnych informacji.


Wydawało nam się, że w tym roku nici z wypadów do lasu na grzyby, nad czym strasznie ubolewaliśmy. Coś się jednak wydarzyło, coś się zmieniło i las, który mamy praktycznie pod nosem miło nas przywitał Zobacz więcej. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Przepisy i porady kulinarne. Niektóre produkty (grzyby, fasolka, kalafior) muszą być obgotowane przed pasteryzacją. Przygotowanie słoików: 1. Słoiki i zakrętki, a w przypadku słoików typu wek wieczka i gumki, trzeba zawsze wyparzyć.


Jak pasteryzować grzyby

Możemy to zrobić gotując słoiki przez 8-minut w wodzie, w garnku w którym będziemy pasteryzować przetwory. Do marynowania najlepiej nadają się świeże grzyby leśne: boro, maślaki, rydze, gąski, kurki, opieńki, koźlarze czy podgrzybki. Jędrne, zdrowe grzyby dokładnie oczyścić, umyć, pokroić w paski, zalać, niewielką ilością gorącej wody, posolić i dusić.


Gdy gdy grzyby są prawie miękkie włożyć je do do słoików zostawiając wolną przestrzeń od górnej krawędzi słoika około cm. Słoiki zakręcić lecz nie dokręcać, aby powietrze mogło uchodzić w trakcie pasteryzacji. Czasem zdarzy się, że ogórki robią się miekkie, ale to zależy od gatunku ogórka, lub od ilości użytego do ich produkcji nawozu. Polega ono na podgrzaniu i utrzymaniu temperatury pomiędzy a 1stopni C przez pewien okres czasu który zależy od kwasowości przetworu i pojemności opakowania.


Podajemy przepis, jak marynować grzyby w occie. Aby grzyby nie były „obślizłe” nie można ich zalewać gorącym octem. Obgotowane grzyby muszą wystygnąć, zalewa do nich też musi być zimna. Wtedy w słoiku zostaje smak zalewy.


Durszlak Smażone grzyby na zimę – przetwory do słoików. Grzyby zawsze trzeba pasteryzować. Każdy z nas ma swój ulubiony smak duszonych grzybów. Zależy on od rodzaju grzybów oraz wybranych przez nas dodatków. Duszone grzyby możemy przygotować ze śmietaną, cebulką lub możemy.


Jak pasteryzować grzyby

Kiszone grzyby w słoikach – kilka propozycji. W następnej kolejności kurki należy gotować około minut w osolonej wodzie, a następnie wyjąć je z garnka i ostudzić. Koniec lata i początek jesieni to czas zbiorów dorodnych owoców i warzyw. To także najwyższy czas aby dary natury Zobacz więcej.


Pasteryzacja – jak pasteryzować przetwory? Przepis na pasteryzowane maślaki i kurki (w zasadzie każdy grzyb można w ten sam sposób pasteryzować). Ja w zasadzie robię zalewę na ,,oko,, wszystko zależy od tego,jak dużo grzybków mamy. Grzybki czyścimy,kroimy na mniejsze kawałki,płuczemy pod bieżącą wodą. W następnym dniu należy grzyby pasteryzować po raz drugi w ciągu godziny.


Przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Smak tej potrawy jest taki,jak przygotowanej z grzybów świeżych. Rozpoczyna się sezon na grzyby.


Zapewne nie każdy potrafi rozpoznać w lesie jadalne gatunki, ale z pewnością każdy potrafi docenić ich wspaniały smak. Są proste w wykonaniu i stanowią doskonały dodatek do mięs lub też jako przystawka do innych dań. Pamiętajmy, że grzyby należy pasteryzować dwa razy w odstępach godzin. W zimie wystarczy posiekać cebulę, podsmażyć ją na oleju, wyjąć ze spiżarni słoik grzybów, dodać do cebuli i chwilę poddusić razem, aż cebula zmięknie.


Wlać niewielką ilość śmietany i posiekaną natkę pietruszki. Teraz marynowane grzyby najczęściej jadam do pasztetu. Doskonale zaostrzają jego smak, a nie zawsze mam ochotę na chrzan. Natomiast najczęściej podaję marynowane grzyby do befsztyka tatarskiego.


Sama zjadam zawsze jeden kęs tatara z marynowanym grzybkiem, ale chyba jednak wolę go bez zakwaszania. Do każdego słoika włożyć ziarenka ziela angielskiego, ziarenka pieprzu, mały liść laurowy, kilka ziaren gorczycy, plasterek cebuli i dwa plasterki marchwi. Do garnka wlać wodę, ocet, cukier i sól. Następnie przełożyć grzyby. Gorącą zalewą zalać grzyby.


Zakręcić i pasteryzować około minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty