Zalewa do papryki konserwowej Zalewę zagotowujemy,przyprawy dodajemy do każdego słoika z papryką pokrojoną w paski. Gorącą zalewamy paprykę,pasteryzujemy ok. Odwracamy do góry dnem i czekamy aż przestygnie SMACZNEGO. Umyte papryki przekroić na pół i wyjąć gniazda nasienne. Połówki przekroić jeszcze na pół, a gdy papryki są duże można na więcej części.
Poznaj przepis na zalewę do papryki lub paprykę konserwową.
Papryka marynowana jest uznawana za prawdziwą bombę witaminową. I choć wydawać się może, że największą wartość mają świeże warzywa, papryka w occie również może nieść za sobą wiele korzyści, a kto wie, czy nie jeszcze więcej. Amatorów potraw na słodko na pewno zainteresuje przepis na dżem z papryki, który będzie stanowił świetny dodatek do dań mięsnych. Warto przeczytać: Grzyby marynowane – jak zrobić?
Przepis na idealną zalewę do grzybów. Kiszona papryka – zdrowy dodatek na zimę. Z papryki usunąć gniazda nasienne, pokroić w paski i wrzucić na wrzącą wodę na minut, by ją sparzyć.
ZALEWA: Wodę, ocet, cukier, sól, zagotować.
Odcedzoną gorącą paprykę układać ciasno w słoikach dodać gorczycę, listka laurowego,ziele angielskie i na wierzch do każdego słoika wlać po łyżce oleju. Dodane przez anetwawa w: Tylko o kuchni. Witam,mam pytanie kupiłam opakowanie krewetek w zalewie i kompletnie nie wiem co można z nich przyrządzić.
Proszę o jakieś propozycję. Mój mąż, ze wszystkich marynat, najbardziej lubi paprykę. A papryka marynowana w zalewie miodowej jest po prostu przepyszna – nie za kwaśna i nie za słodka.
Do tego lekko chrupiąca. Takie ogórki do słoików na zimę to prawdziwy HIT sezonu! Parę dni temu mieliście okazję zobaczyć przepis podstawowy, gdzie do wykonania zapasów na zimę wykorzystaliśmy same ogórki i marchewkę, a tym razem, za namową paru czytelniczek postanowiliśmy.
Jeżeli ogórki małosolne lub kiszone już się znudziły, warto będzie zrobić coś zupełnie innego – jak chociażby ogórki z papryką! Marynowane ogórki z papryką smakują wyśmienicie niemal do każdego posiłku, przy czym bardzo łatwo jest je przygotować. Układaj plastry ogórków i paski papryki w słoikach.
Do każdego dodaj po cebuli, ziele angielskie, koper, gorczycę, czosnek i chrzan. Zalej warzywa z przyprawami gorącą zalewą. Możesz zapasteryzować ogórki, ale nie musisz. Pasteryzacja sprawia, że warzywa nie są aż tak chrupiące.
Co roku powtarza się ten sam schemat: chcę zrobić paprykę, ale przepis spisany na kartce gdzieś wsiąkł, po czym muszę chwycić telefon i prosić teściową Zobacz więcej.
Jeśli nie chcesz tego robić. Paprykę umyć, oczyścić z nasion, pokroić na ćwiartki lub w ósemki i opłukać. Włożyć do czystych i suchych słoików.
Zrobić zalewę : na szklankę octu dodać szklanki wody. Zagotować i wrzątkiem zalać paprykę w słoju. Natychmiast zakręcić i po ostygnięciu wynieść w zimne miejsce.
Po około tygodniach papryka nadaje się do jedzenia. Oczywiście, jest to proporcja jak najbardziej ruchoma i można ją zmniejszyć wg uznania. W przepisie na zalewę nie ma oleju, uważam że nie jest on konieczny, jeżeli papryka będzie zakryta zalewą.
Papryka jest niezwykle zdrowa, a zakonserwowana stanowi doskonały dodatek do serów, wędlin, kanapek i dań obiadowych. Możemy się nią raczyć przez całą zimę. Przekonaj się, że zrobienie papryki marynowanej wcale nie jest trudne.
Odstawiamy na godzinę. Sałatka z ogórków, papryki i cebuli na zimę - DoradcaSmaku - ten przepis cieszy się popularnością, sprawdź. Sierpień i wrzesień to najlepszy czas, żeby zrobić przetwory z papryki. Papryka idealnie nadaje się do marynowania w occie i przygotowywania jej oliwie czy zalewie.
Zachowuje kształt i smak. Uprzednio upieczona i brana ze skórki, staje się idealnie miękka i nabiera słodyczy. Sezon na przetwory trwa. Na początek ulubiona papryka mojego męża.
Podany przepis jest na około kg papryki: Z wody, octu, cukru i soli przygotowujemy zalewę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.