poniedziałek, 20 marca 2017

Ciastka chrusty

Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek. Te faworki są delikatne i kruchutkie, z pęcherzykami powietrza.


W ogóle faworki są u nas bardzo lubiane i jako jedne z pierwszych zawsze znikają ze stołu. Z ciasta faworkowego można również zrobić domowe ciastka w kształcie różyczek.

Idealne na przyjęcia oraz Tłusty czwartek. Chrust najlepiej podawać do gorącej herbaty z cytryną lub aromatycznej kawy. Sprawdźcie, który z poniższych przepisów na faworki będzie najlepszy!


Mając wybór pomiędzy pączkami, a faworkami, zawsze wygrają te drugie. Jednak ich przygotowanie wymaga trochę czasu i. Przygotowanie dania faworki (chrust) - kruche i delikatne - najlepszy przepis Jaja i żółtka dobrze ubijam, dodaję ocet, rum, sól, cukier i śmietanę, miksuję i wkładam masło, dalej mieszam, wsypuję mąkę partiami i dalej miksuję. Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec.


Olej rozgrzać w wyższym garnku w czasie przygotowania faworków Smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor , wykładać. Hasło do krzyżówki „chrust” w słowniku krzyżówkowym.

W naszym słowniku krzyżówkowym dla hasła „chrust” znajduje się 2opisów do krzyżówki. Jeżeli znasz inne znaczenia pasujące do hasła „chrust” możesz dodać je za pomocą formularza dostępnego w zakładce Dodaj nowy. Pamiętaj, aby opisy były krótkie i trafne.


Aby przyrządzić te chrupiące ciastka w kształcie kokardki, przesiej przez sito i pomieszaj składniki. Następnie dodaj do nich mokre produkty, m. Wałkowanie ciasta wygląda podobnie jak w przypadku ciasta francuskiego, ciasto rozpłaszczamy, składamy. Zrobiłam z tego przepisu swoje pierwsze w życiu faworki i jestem wprost zachwycona. Proporcje na ciasto są dobrze dobrane. To również jedno z nielicznych ciast, które traktujemy wałkiem.


I to nie chodzi o etap rozwałkowania, ale o uderzanie ciasta, które ma za zadanie wtłoczyć do środka powietrze, które utworzy nam w ciastkach bąbelki. Zapraszam dziś na tradycyjne faworki. Takie faworki zapewne nie raz uratują sytuację, gdy na szybko trzeba przygotować coś słodkiego. Sprawdzony przepis na faworki, czyli chrusty. Chrusty swoją kruchość zawdzięczają konsystencji ciasta i temperaturze oleju, nie zaś czasowi smażenia.


Pozostawione zbyt długo w tłustej kąpieli zaczną przypalać się i nasiąkać olejem. Ciastka Wideo Zupy i kremy. Wtedy nie pomoże im nawet odsączanie na ręczniku papierowym.


W mące robimy zagłębienie, dodajemy żółtka, szczypty soli, wodę, kwaśną śmietanę, wódkę (alkohol w cieście powoduje, że chrusty podczas smażenia nie chłoną tłuszczu).

To też może zależeć od mąki. Ogólnie powiem tak, że faworki takie są po prostu (po usmażeniu twarde, a raczej kruche), to jest taki rodzaj wypieku i już :) Zasada jest taka, że wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, wtedy wszystko ładnie i szybko się połączy. Jak zrobić faworki inaczej niż zwykle?


Wystarczy, że blachę wysmarujesz dokładnie tłuszczem i upieczesz ciastka na złocisty kolor. To bardzo chrupiące ciastka w kształcie kokardki, które smaży się w głębokim tłuszczu. Jest na to kilka sposobów.


Po ostudzeniu faworki posypuje się obficie cukrem pudrem. Przysmak ten pojawia się w domach w okresie karnawału i nie ma chyba osoby, która by go nie znała. Zabierzesz je także do szkoły, pracy lub na spacer – ciasteczka możesz mieć zawsze pod ręką!


Wypróbuj nasze przepisy na tradycyjne rarytasy, np. WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Lane faworki (czy jak wolicie lany chrust, faworki pączkowe lub pączkowe zawijasy) to ciastka, które przygotujecie błyskawicznie – w czasie gdy olej się rozgrzewa, masa na nie już będzie gotowa. Składniki być może macie nawet w domu – nie licząc oleju jest ich tylko pięć. Wyglądające jak kokardki, przypudrowane małe wypieki kojarzą się z karnawałem i tłustym czwartkiem.


Oto wybrane przepisy na chruściki w kilku wersjach. Szef kuchni – Jakub Kasprzak – zdradza przepis na faworki, które są karnawałowym przysmakiem. Ja w dzieciństwie nazywałam je morszczynem ze względu na pęcherzyki powietrza w usmażonym cieście. Takie właśnie powinny być domowe faworki - lekkie i chrupiące. Chrust przygotowuje się i spożywa głównie w okresie karnawału, w Tłusty Czartek oraz w Ostatki.


Natomiast sama nazwa faworki pochodzi od francuskiego słowa faveur, oznaczającego wąską wstążeczkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty