wtorek, 24 marca 2015

Grzyby w soli do słoików

Pasteryzacja w ogóle nie jest potrzebna jeżeli ugotuje się pokrojone grzyby w dobrze osolonej wodzie tj. Zakrecam słoiki i czekam aż wystygną i denko wpadnie. Słoików z grzybami w solance nie wyjmujemy z garnka, zostawiamy je aż wystygną.


Zimne słoiki z grzybami wyjmujemy, wycieramy słoiki do sucha i przenosimy w chłodne, ciemne miejsce najlepiej do piwnicy. Tak przygotowane grzyby po otwarciu słoika, przekładamy na durszlak i przelewamy wodą lub zagotowujemy grzyby w świeżej wodzie. Ekstrakt dosala się, rozlewa do wyparzonych butelek lub słoików i przechowuje w ciemnym i chłodnym miejscu.

Po otwarciu słoika grzyby można poddusić na maśle i np. Oczyszczone i dobrze opłukane grzyby obgotowujemy przez ok. Odcedzamy i natychmiast przepłukujemy zimną wodą. Zagotować litr wody, dodać łyżkę soli i dokładnie wymieszać. Odcedzone z zalewy grzyby nadają się do zup, sosów, farszu, zapiekanek, bigosu.


Bardzo dobrze się przechowują. Sposób wykonania: Nieduże okazy umyj, osusz, obetnij trzony, pozostawiając same kapelusze (najlepiej wybierz grzyby jednego gatunku). Garnek wykładam ściereczką, ustawiam słoiki i oddzielam je ściereczką tak aby się nie stykały (można kupić specjalne plastikowe kratki na słoiki, ja nie mam to używam ściereczek).


Składniki : grzyby, sól(na słoik o poj. l) czubata łyżka, woda grzyby obgotować w wodzie bez soli - ok min,zebrać pianę, zagotować wodę z solą, powkładać grzybki do słoików i zalać gorącą solanką, pasteryzować min W zimie i nie tylko, doskonałe jako dodatek do mięs,zup, sosów, jajecznicy.

Gdy naczynie się zapełni, wierzch posypujemy solą, lekko ugniatamy, przykrywamy denkiem lub talerzem i obciążamy kamieniem. Po pewnym czasie sól się rozpuści, grzyby przykryje solanka i zmienią kolor, staną się brunatno-brązowe. Paprykę czyścimy z nas Zobacz więcej. Do wrzącej wody dodajemy sól i wkładamy grzyby.


Przed użyciem wystarczy grzyby odcedzić, a następnie przygotować z nich sos śmietanowy – doskonały do mięs, ziemniaków czy makaronów. Do marynaty nadają się jakiekolwiek świeże grzyby. Te większe trzeba tylko pokroić na mniejsze kawałki. Grzyby dokładnie myjemy pod bierzacą wodą. Należy je oczyścić i gotować przez pół godziny na wolnym ogniu, w osolonej wodzie (płaska łyżka soli na litr wody).


Po obgotowaniu grzyby znacznie zmniejszą swą objętość. Solenie polega właściwie na marynowaniu grzybów w soli. Nie wszystkie grzyby nadają się jednak do takiego sposobu konserwowania.


Także boro (prawdziwki), podgrzybki, rydze, maślaki oraz gąski i opieńki doskonale nadają się do solenia. Grzybki przygotowane w ten sposób smakują jak świeże. Idealne do wszelkiego rodzaju sosów, makaronów, zapiekanek oraz farszu, np.


Ich przygotowanie nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy dosłownie chwila, by cieszyć się słoiczkiem wypełnionym takimi grzybkami. Można też z zebranych grzybów przygotować pyszny słodko-kwaśny sos do słoików na zimę z dodatkiem koncentratu pomidorowego i cebuli.


Przepis na ten sos dostałam kilka lat temu od koleżanki.

Zrobione w ten sposób przetwory z grzybów zimą stanowią smaczną bazę do przygotowania zapiekanek z makaronu lub ziemniaków. Do gotującej się marynaty dodaj grzyby i gotuj 2-minut. Zakręć słoiki i odstaw do góry dnem.


Nakładaj do słoików razem z zalewą. Rada: Marynata jest odpowiednia dla różnych gatunków grzybów. Słoiki z grzybami w occie możesz zapasteryzować.


W dużym garnku podgrzej wodę tak, aby jej temperatura była zbliżona do temperatury. A chcielibyśmy po za sezonem przygotować zupę grzybową lub sos z grzybów i to nie koniecznie z suszonych grzybów. Kiedyś, dawno temu, grzyby soliłam (przepis znajdziesz tutaj), ale nigdy nie zdecydowałam się ich kisić. Teraz, jako że zdobyłam więcej doświadczenia w fermentacji, zebrałam się na odwagę i oto są – grzyby kiszone.


I to w dodatku na dwa różne sposoby! Utrwalanie przez kiszenie znane jest od dawna. Smażone grzyby na zimę – przetwory do słoików Świetny sposób na zachowanie smaku i aromatu świeżych grzybów leśnych na dłużej. Smażone i zapasteryzowane w słoiki podgrzybki, maślaczki, boro czy koźlarze, po otwarciu smakują jak świeżo zebrane. Wystarczy na patelni podsmażyć pokrojoną cebulkę, dodać grzybki ze słoiczka, wymieszać, poddusić przez chwilę, można.


Mogą tak stać na balkonie pod lekkim obciążeniem nawet do wiosny. Solić można też na sucho. Warstwy obgotowanych kapeluszy przesypujemy solą, i co jakiś czas uzupełniamy kolejnymi kapeluszami, bo pod wpływem soli opadają.


Wrzuć grzyby do garnka, zalej szklankami wody, dodaj pokrojoną w półplastry cebulę, cukier, sól, ziarenka pieprzu i ziela oraz liście laurowe. Gotuj grzyby w wywarze na wolnym ogniu (ok. godzinę). Pod koniec dodaj ocet i zagotuj całość. Przełóż grzyby do czystych słoików i wypełnij całość wywarem.


Pewnego razu obgotowywałem w ten sposób kg podgrzybków, partiami w ok. Produkt uboczny - wywar, posłużył po. Na patelni rozpuścić masło i partiami podsmażać grzyby. Podsmażone przekładać do garnka.


Dusić je aż będą prawie miękkie. Następnie przełożyć je do wyparzonych słoików. Niektóre okazy będzie można spotkać w lasach jeszcze w listopadzie, a wśród nich gąski, kurki i kanie.


Szczęśliwcom, którym uda się zebrać pokaźną liczbę grzybów, proponujemy je zasuszyć, zamrozić, a także przygotować z nich pyszne przetwory. Sprawdzą się one doskonale w jesienno-zimowe dni. Moja mama pasteryzowała grzyby w słoikach na dwa sposoby.


Pierwszy z nich to zalewa octowa, o której często jest tu mowa, drugi zaś sposób, to zalewa solankowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty