piątek, 14 lipca 2017

Ciasto na bułki jagodzianki

Ciasto będzie dość rzadkie, ale powinno odchodzić od ręki). Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 1godz). Po wyrośnięciu ciasto przełożyć na blat posypany mąką i uformować wałek. Wałek podzielić na części.


Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około godziny).

Następnie ciasto ponownie krótko wyrobić, podzielić na części, około g każda. I tak, idąc na lody, nie kupicie lodów jagodowych a borówkowe. Za to w cukierniach, nie spotkałam się z bułeczkami o nazwie borówianki a są bułki z jagodami lub jagodzianki. Tak czy siak, zapraszam na jagodzianki zwane bułkami z jagodami.


Każdy kawałek uformować w kulę, spłaszczyć w dłoni na placek, nałożyć łyżeczkę jagó sklejać jak na pierogi, układać bułeczki na blasze wyłożonej papierem. Ciasto szybko rośnie i jest puszyste, a dzięki żółtkom (a nie całym jajkom), prawdziwemu masłu, jest delikatne, bogate i długo zachowuje świeżość. Natomiast całe jagodzianki po prostu rozpływają się w ustach!


Jeśli doceniacie jakość i smak ciasta drożdżowego, nie zawiedziecie się na tym przepisie.

Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S. Teraz wystarczy wyrobić ciasto, które następnie przykryj i odstaw, żeby wyrosło. Na koniec rozwałkuj je oraz pokrój na kwadraty. Przygotuj farsz: jagody (jeśli nie masz świeżych, odpowiednie będą również mrożone) wymieszaj z cukrem i łyżką mąki. Posmaruj nim kwadraty z ciasta i zlep je w kształt podłużnej bułki. Mąkę wymieszałam z suszonymi drożdżami.


Następnie dodałam pozostałe składniki: cukier puder, mleko, sól, żółtka i wyrobiłam ciasto (oczywiście można jak najbardziej zrobić to ręcznie). Ciasto przykryłam folią spożywczą i odstawiłam w ciepłe miejsce na ok. Przepyszne bułki drożdżowe z jagodami, czyli jagodzianki (zwane też jagodnikami). Można je polukrować, ale nie jest to konieczne (jak dla mnie to lepsze są bez lukru, bo za bardzo za nim nie przepadam).


Przepis na ciasto drożdżowe jest prosty, przygotowanie łatwe, jedynie rozciągnięte w czasie, a efekt kończowy - znakomity. Najbardziej puszyste i delikatne jagodzianki ever! Tym razem, dla odmiany od klasycznych jagodzianek, przygotowane z kruszonką, ale można je po prostu polukrować.


Skorzystałam z przepisu na ciasto drożdżowe z Waszego ulubionego makowca zawijanego. Dzięki temu, że jest bogate w żółtka, jest żółciutkie, puszyste, delikatne. Jagodzianki - bułki sezonowe ze względu na owoce, które wszyscy lubimy a tak mało doceniamy.


Ciasto na jagodzianki wymaga użycia drożdży, a wyjść powinno wilgotne i puszyste.

Znawcy zalecają, by jagody do nadzienia kupować między czerwcem a sierpniem. Wtedy jest na nie sezon. Rewelacyjne, rozpływające się w ustach domowe jagodzianki z kruszonką.


Jednym słowem przepyszne! Ciasto drożdżowe jest na samych żółtkach, dzięki temu jest bardzo mięciutkie, puszyste i ma ładny żółty kolor. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. W tym czasie powinno ok. Przygotować kruszonkę: mąkę wsypać do miski, dodać drobno posiekane zimne masło i rozcierać palcami aż powstaną drobne okruszki, następnie połączyć składniki w jednolite ciasto.


Dzisiaj zapraszam na jagodzianki –pulchne i pyszne. A także bardzo proste do zrobienia. Nie powiem, że szybkie, bo jednak to ciasto drożdżowe i trzeba czekać na wyrastanie, ale na pewno można je wpleść między inne czynności (kuchenne, domowe), więc to wyrastanie w zasadzie aż tak bardzo nie jest odczuwalne.


Domowe jagodzianki przepis. Bułki z jagodami to super dodatek do popołudniowej kawy, a także jako coś słodkiego do pracy lub szkoły. Dzieciaki wręcz uwielbiają te domowe jagodzianki.


Takie drożdżówki z jagodami długo utrzymują świeżość, więc nie musicie się martwić, że z podanego przepisu wychodzi aż jagodzianek, bo dacie radę spokojnie je zjeść :) Poza tym są tak. W zasadzie nie są to klasyczne jagodzianki, a raczej bułeczki z jagodami, ale taka wersja od czasu do czasu mile widziana. Przepis jest bardzo podobny do tego na bułeczki z porzeczkami. Forma dokładnie ta sama, czyli „do odrywania”, ale ciasto nieco zmodyfikowałam i znacznie dłużej zachowuje świeżość, bo nawet po dniach bułeczki są pulchne. Na rozwałkowane ciasto nakładam około łyżek jagód (ilość jagód zależy na jak duży placuszek rozwałkujemy ciasto) brzegi placuszka zbieram do siebie do góry tak jak bym chciała zrobić sakiewkę, mocno ściskam i skręcam ( trzeba to zrobić mocno żeby jagody nie wypłynęły podczas pieczenia).


Moja prababcia wypiekała jagodzianki w piekarniku przy kuchni węglowej. Moja mama, jako mała dziewczynka, razem z siostrami chodziły z nią latem do lasu na jagody, a po udanych zbiorach, następnego dnia, na śniadanie, dostawały pyszne jagodzianki i szklankę ciepłego mleka prosto od krowy. Umiejętność wypiekania ciasta drożdżowego po prababci odziedziczyła moja babcia, która po. Odstaw ciasto na jagodzianki w ciepłe miejsce (koniecznie przykryte ściereczką).


Powinnaś teraz odczekać minut, aby masa podwoiła swoją objętość. Po upływie wyznaczonego czasu wyrób ponownie i podziel na mniejsze części. Formuj bułeczki, nadziewając je jagodami wymieszanymi z cukrem wanilinowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty