Kiedy włoskim ogrodnikom w XVI wieku udało się wyhodować czerwony korzeń rośliny, jaki znamy dziś, nadano im używaną wcześniej nazwę burak. Nie zapominajmy więc, że boćwina to nie botwina. Od łodyżek odcinamy małe buraczki.
Liście i łodyżki dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki (ok. 2-cm). Buraczki dokładnie oczyszczamy, myjemy i kroimy na mniejsze kawałki lub talarki.
Do każdego słoika wkładamy przyprawy a następnie nakładamy pokrojone łodygi i liście, ubijając ciasno oraz pokrojone buraczki.
Liście botwiny myjemy i rwiemy na mniejsze kawałki. Buraczki owijamy w folię i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 2stopni przez ok. Rukolę i botwinę przekładamy do miski, skrapiamy sosem, mieszamy i przekładamy na talerze. Są cennym źródłem błonnika. Dodaje się do zup, chłodników, sałatek i potraw duszonych.
Po dodaniu do niej warzyw: marchewki, ziemniaków powstaje pyszna, wiosenna zupa. Niektórzy przez cały rok czekają, aż pojawi się ich ulubiony przysmak pełen witamin i minerałów. Wielkość kawałków zależy od tego jak duże są buraczki.
Jeśli Twoja botwina była bardzo młoda, to możesz dodatkowo obrać i zetrzeć na tarce dwa małe lub jednego średniego buraka. W kuchni stosowane przede wszystkim do zup, a także sałatek i potraw duszonych. Nazwą „botwinka” określa się również zupę, której jest głównym składnikiem. Jest także wykorzystywana do sałatek oraz potraw duszonych.
Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na liście botwinki. Zupa botwinka to moja ulubiona wiosenne zupa. Przepis na botwinkę jest bardzo prosty i jej ugotowanie zajmuje niewiele czasu.
Korzyści z jedzenia ciemnozielonych listków, poprzetykanych bladoróżowymi nitkami, są ogromne. Nazwą botwinka określa się też liście buraka ćwikłowego. Kolejno dodajemy liście botwinki i gotujemy kilkadziesiąt sekund. Do botwinki dodajemy sól i pieprz do smaku, wciskamy sok z cytryny (ilość dodanego soku będzie uzależniona od naszych preferencji smakowych i tego, jak słodka jest zupa, ja lubię gdy zupa ma słodko-kwaśny smak i wciskam dość sporo soku z cytryny), dodajemy czosnek i. Młoda botwinka do słoików, na zimę. Całość wrzucamy do miski, zasypujemy solą oraz cukrem i zostawiamy na dziesięć minut.
W tym czasie wyparzamy słoiki oraz zakrętki. Do liści dodajemy starte ząbki czosnku i mocno uciskając wszystko mieszamy. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, usprawnia trawienie i pobudza pracę jelit.
Polecana jest podczas przeziębień i osłabienia organizmu.
Określeń botwina, boćwina i botwinka często używamy zamiennie. O ile botwina stanowi liście, łodygi i korzenie buraka ćwikłowego, o tyle botwinką powinna być określana jedynie zupa gotowana z botwiny, zaś boćwiną jest zupełnie inna odmiana buraka liściowego. Fenomen polega na tym, że w wielu regionach Polski boćwina jest synonimem botwiny, a w samym języku potocznym słowa. Nazwą botwinka określa się również zupę, której jest głównym składnikiem.
Lista przepisów na botwina liście z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! W Polsce najczęściej spożywa się ją w okresie wiosennym.
Stanowi podstawę dla barszczy, chłodników, sałatek, soków i potraw duszonych. Należy gotować ją w dużej ilości wody, którą dobrze jest odlać, aby pozbyć się kwasu szczawiowego, który zabiera z organizmu potrzebny kościom wapń. Młode liście można jeść na surowo w sałatkach jarzynowych.
Kupiłam ostatnio piękną botwinkę - dwa spore pęczki. Buraczki były już całkiem duże, świetnie nadawały się na chłodnik. Liście do tego przepisu nie były mi potrzebne, ale były zdrowe i tak ładne, że szkoda byłoby je wyrzucać. Postanowiłam przygotować je podobnie jak szpinak. Dodać botwinkę i na małym ogniu smażyć mieszając aż liście zwiędną.
Dodać masło, doprawić solą oraz pieprzem. Wlać śmietankę kremową i dusić przez minuty, aż botwinka będzie miękka. Wymieszać i gotować chwilkę, aż sos zgęstnieje.
Odciąć liście botwinki od buraczków, dokładnie umyć liście i obrać buraczki. Liście posiekać na desce, razem z gałązkami, buraczki pokroić na cienkie plasterki. Ziemniaki umyć i oskrobać, pokroić na cienkie plasterki.
W szerokim garnku na oliwie podsmażyć ziemniaki (ok. 5-minut), następnie wlać gorący bulion i zagotować. Nie wyobrażam sobie wiosennego stołu na którym nie stałaby botwinka.
Zachęcam wszystkich do wypróbowania - oto mój przepis na botwinkę. To tradycyjna metoda przygotowania ale można ją modyfikować według uznania. Botwinka ma wyjątkowy smak i aromat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.