wtorek, 31 lipca 2018

Faworki z proszkiem do pieczenia

Stosujemy go, chcąc aby nasze wypieki były pulchne i pięknie wyrosły. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na faworki z proszkiem do pieczenia. W Tłusty Czwartek w moim domu zawsze gościły pączki z różą, a w naszej kuchni razem z mamą przygotowywałyśmy faworki.


Siadałyśmy przy stole, na którym królowała duża, drewniana stolnica, mama wałkowała ciasto i wycinała prostokąty z dziurką, a ja zawijałam z nich „warkoczyki” i przyglądałam się, jak szybko rosną na gorącym oleju. Mimo to podane klasycznie z cukrem pudrem lub z domowym powidłem, świetnie sprawdzają się jako codzienny deser. Kruche i chrupiące, są łatwe w przechowywaniu.

Zainspiruj się i przyrządź faworki bez względu na sezon i okazję. Podstawą ciasta jest mąka (pszenna lub mieszana) połączona z proszkiem oraz kostką do pieczenia. Proporcje na ciasto są dobrze dobrane. Jestem zwolennikiem maszynowych rozwiązań, więc ciasto zagniótł robot hakiem do ciasta drożdżowego (super sprawa - pierwszy raz zagniatałam hakiem coś innego niż drożdżowe ;)), potem w ruch poszła maszynka do mielenia mięsa (zgodnie z licznymi komentarzami).


Zabierasz się za pieczenie pysznego ciasta, przygotowujesz wszystkie potrzebne składniki i okazuje się, że brakuje ci jednego,. Można zrobić je bez proszku do pieczenia, tłukąc wcześniej ciasto. Przesianą mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i solą.


Zagnieść ciasto, dodając pozostałe składniki. Następnie przykryć je ściereczką i pozostawić na minut.

Nożem wyciąć paski (ok. 3x8cm). Usmażyć jak faworki na rozgrzanym oleju. Zrobiłam faworki dokładnie wg przepisu, tzn. To proste, błyskawiczne i bardzo dobre placuszki na każdą okazję!


Są idealne na śniadanie, obia kolację, a nawet na podwieczorek. Składniki: dag mąki pszennej. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Jajka, mleko, cukier i masło zmiksować.


Przepis na racuchy z proszkiem do pieczenia. Dodawać po trochu mąki, nadal miksując. Zgodnie ze staropolskim obyczajem karnawał to czas smażenia faworków. Przygotowuje się je z ciasta śmietanowego, zbijanego, a smaży jak pączki na głębokim tłuszczu. Faworki smaży się także w Tłusty Czwartek.


Kolejna propozycja przybliżająca nas do Tłustego Czwartku - faworki. Jest zupełnie inny niż te które jada się w moim domu. Ciasteczka są puszyste, a z ciastem pracuje się świetnie. Ważne jest aby przesiać mąkę i cukier wtedy mają lepszą strukturę.


Recepturę znalazłam w kolekcji holenderskich karteluszków z przepisami do zbierania.

Zrobienie ich zajęło mi chwilkę i cała reszta również. Nie przesadzę, jeśli powiem, że od znalezienia przepisu do zjedzenia podwieczorku nie minęła nawet godzina! Dodać żółtka, spirytus, szczyptę soli, proszek i zagnieść ciasto. Mąkę mieszamy z sol, cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodajemy żółtka, spirytus i śmietanę - zagniatamy ciasto.


Ciasto wałkujemy i składamy na - uderzamy wałkiem do połączenia i napowietrzenia. Czynność powtarzamy 3-razy. Odsączone z tłuszczy faworki oprószamy cukrem pudrem. Składają się tylko z czterech składników: żółtek, cukru, mąki i piwa. Dodatek piwa dodatkowo napusza faworki.


Ważne aby ciasto rozwałkować jak najcieniej, wówczas chruściki wychodzą bardzo kruche. Z podanych składników wyszły mi dwie patery pysznych faworków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty